Mal sa Bitcoin pôvodne volať Netcoin?

História nákupov domény AnonymousSpeech naznačuje, že Satoshi Nakamoto mohol chcieť pomenovať svoju kryptomenu Netcoin.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Netcoin.org

Bitcoin.org, internetová doména spojená s Bitcoinom, bola vytvorená 18. augusta 2008 ako súčasť služby AnonymousSpeech, ktorá umožňuje používateľom anonymne nakupovať názvy domén. História nákupov domény AnonymousSpeech ukazuje, že deň predtým, 17. augusta 2008, si niekto kúpil doménu Netcoin.org. Bol to Nakamoto, kto na poslednú chvíľu zmenil názov svojho projektu na Bitcoin?

Po dôkladnej analýze Or Weinberger potvrdil, že žiadny obsah nebol spojený s doménou Netcoin.org. Túto doménu „neskôr odkúpila iná osoba“.

Rozhodnutie zostať pri Bitcoine mohlo byť rozhodujúce pre úspech BTC, pretože mnohí členovia kryptomenovej komunity teraz zdôrazňujú svoju averziu k názvu Netcoin:

Je to zaujímavé. Som rád, že všetci ostanú pri Bitcoine, znie to oveľa lepšie.

Tento objav vrhá nové svetlo na históriu kryptomien. Ak by bola pravda, že Bitcoin sa mal pôvodne volať Netcoin, prečo to mnohí zo samozvaných Nakamotov nikdy nespomenuli? Nie je to potenciálny dôkaz, že skutočná identita Satoshiho Nakamota zostáva neznáma?

Doména Netcoin.org bola neskôr odstránená a v roku 2010 znovu zaregistrovaná u dcérskej spoločnosti Web.com.

Bitcoin versus Netcoin

Bitcoin

Napriek záhadám a kontroverziám okolo vytvorenia Bitcoinu kryptomena naďalej dominuje na blockchainovom finančnom trhu. BitPay podporuje tento pohľad, pretože, ako ukazujú jeho údaje, bitcoin je stále jedným z hlavných platobných nástrojov v tomto odvetví. A to aj napriek obrovskej volatilite ceny.

Bitcoin je dnes tiež vedúcou a najstaršou kryptomenou. Čo je zaujímavé, pretože zostáva pomerne záhadným projektom s neznámou genézou. Ako sme spomínali, nikto nevie, kto bol (je?) Satoshi Nakamoto. Za projektom nestojí žiadna konkrétna firma.

To však niektorí považujú za nevýhodu Bitcoinu a podľa ich názoru môže miesto kryptomeny zaujať Ethereum so svojím Etherom a Ethereum Foundation. Tento argument môže podporiť aj fakt, že projekt Vitalik Buterin vytvoril nový trh – DeFi, smart kontrakty a NFT.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár