Majk Spirit a NFT ktoré pomáha

od Martin Tkáč

V redakcii oKrypte sa stále viac venujeme novej ére digitálneho vlastníctva NFT a neustále mapujeme tento trh. Veľmi nás teší, že do týchto vôd vstupujú aj slovenskí umelci a priekopníkom sa stal slovenský raper Majk Spirit, ktorý uviedol vlastné NFT prostredníctvom kryptomenovej platformy WEXO

Nejde však o obyčajné dielo… NFT Majka Spirita a WEXO pomáha ľuďom ktorí to potrebujú, preto sme sa v redakcii rozhodli podporiť tento projekt a jedno dielo pridať no nášho portfólia.

Poďme sa spolu pozrieť, čo toto NFT Majka Spirita prináša:

Čo je vlastne NFT?

NFT alebo non-fungible token je jedinečný a nezameniteľný, teda neviete ho nahradiť ničím iným. Zabezpečuje originalitu, hodnotu a jednoznačné určenie jeho majiteľa. Ak vlastníte kryptomenu, napríklad ethereum, kedykoľvek ho môžete nahradiť za iné ethereum, lebo má rovnaké vlastnosti. NFT token je však jedinečný a ak ho zameníte za iný token, budete vlastniť niečo úplne iné.  Je to ako v galérii, ak si odfotíte umelecké dielo, hodnotu bude mať vždy len originál.

NFT môže predstavovať obrázok, hudbu alebo akýkoľvek súbor a keďže sú unikátne, vlastníci vedia jednoducho dokázať, že im patria, prostredníctvom transparentného zápisu na blockchaine.

Milujem umenie vo všetkých jeho formách. – Majk Spirit

Aké diela sú vytvorené?

Na prvej sérii, ktorá nesie názov „New Era“, pracoval tím kreatívcov, grafikov a vývojárov. Autori z WEXO sa toto NFT rozhodli postaviť na blockchaine Cardano, ktoré má oproti bežne využívanému blockchainu Ethereum výhodu v nižších poplatkoch za vytvorenie transakcie.

Prvá séria NFT Majka Spirita predstavuje grafické znázornenie rapera vo viacerých jeho formách:

    • Diamond 1 ks (predané za 7 777 eur)
    • Gold 1 ks (predané za 2 549 eur)
    • Silver 1 ks (predané za 2 499 eur)
    • Crew 4 997 ks (ešte v predaji, jednotná cena 50 euro/kus)

Majk Spirit a NFT ktoré pomáha

V obehu je celkovo 5 000 kusov, prvé tri (Diamond, Gold a Silver) sa predávali formou elektronickej aukcie, zvyšné kusy z edície Crew sú stále v predaji na Marketplace WEXO, zakúpiť si ich môžete platobnou kartou cez PayPal.

V čase písania tohto článku je z edície Crew dostupných ešte 4 360 kusov, teda 4 359, jeden kus už máme v našej zbierke.

NFT, ktoré pomáha

Celý výťažok z elektronických aukcií a predaja NFT Majka Spirita poputuje na podporu  Asociácie pomoci postihnutým APPA v Piešťanoch.

APPA sa stará o viac ako 900 telesne postihnutých pacientov, zväčša v detskom veku. Vyzbierané prostriedky využije na pomoc pacientom a  rodinám. Budú z nich financované rehabilitácie, zdravotné pomôcky, invalidné vozíky či bezbariérové úpravy bytov.

Ich ľudské príbehy sú veľmi silné a našou snahou je pomôcť im a predstaviť ľuďom nový spôsob, ako vieme pomáhať,“ – Peter Maris, CSO WEXO.

Takýmto spôsobom Majk Spirit, WEXO a APPA pomohli aj desať ročnej Klárke Kubišovej, ktorej príbeh Vám prinášame:

Klárka sa narodila s váhou iba 800 g už v 25. týždni. Bola mimoriadne maličká a na druhý deň dostala aj silné krvácanie (3. a 4. stupňa) do mozgu. K tomu sa pridružila silná infekcia. Lekári jej nedávali veľkú šancu na prežitie. Malé dievčatko však začalo bojovať a svoj boj nevzdáva už desať rokov. 

„Vďaka mojej rodine, ktorá ma veľmi ľúbi, to všetko zvládam. Mám starších súrodencov Adamka a Táničku, ktorí mi veľmi pomáhajú a učia ma nové veci,“ hovorí Klárka.

Majk Spirit a NFT ktoré pomáha

Klárkini rodičia venujú množstvo času cvičeniu a rehabilitáciám. Každoročne zbierajú financie od darcov, aby mohla ich dcéra absolvovať rehabilitačné pobyty, hypoterapiu a chodiť plávať. Život takéhoto pacienta je nutne spojený s používaním rôznych zdravotníckych pomôcok, ktoré sú rovnako finančne náročné. 
„Naučila som sa rozprávať a s oporou aj trošku chodiť. Som po operácii štepov, ktorá ma posunula vzad a teraz ma akosi neposlúcha hlavička a aj nožičky, ale budem ešte na sebe pracovať a verím, že raz budem behať s deťmi po lúke,“ zdôverila sa Klárka.
Verí, že „vďaka dobrým ľuďom, ktorí majú srdiečko na správnom mieste“, sa jej to podarí. 

Klárke držíme palce!

Chcem vlastniť NFT Majka Spirita

Na to aby ste sa mohli stať vlastníkom NFT Majka Spirita, nemusíte rozumieť celému svetu kryptomien. Platforma WEXO je užívateľsky jednoduchá a veľmi príjemná. Výhodou je tiež, že na kúpu NFT Majka Spirita nepotrebujete vlastniť kryptomeny ani žiadnu kryptopeňaženku, kúpiť si ho môžete priamo platobnou kartou cez PayPal.

Pozrite si krátky návod ako NFT pridáte do svojho portfólia.

Po zakúpení nájdete dielo vo svojom profile WEXO, kde ho máte uložené.

„Nový majiteľ NFT Majka Spirita bude mať svoje dielo v galérii svojho účtu na platforme WEXO. Jeho vlastníctvo sa tak stáva preukázateľné na záznamoch z blockchainu Cardano. Na cardanoscan.io alebo na explorer.cardano.org, kde sa zapisuje každá transakcia,“ – Juraj Farkaš COO WEXO

WEXO

Okrem toho, že WEXO umožnilo dostať NFT Majka Spirita medzi ľudí, nieje to jediné čo táto platforma dokáže.

WEXO je slovenská kryptomenová platforma, ktorá poskytuje rýchly a bezpečný nákup, ukladanie, používanie alebo posielanie kryptomien a už aj NFT. Za vývojom stojí slovenská spoločnosť CRYPTON DIGITAL, SE. Svojím proklientskym nastavením a príjemným prostredím WEXO umožňuje vlastniť kryptomeny prakticky každému. Do svojho smartfónu si môžete stiahnuť rovnomennú aplikáciu, ktorá má všetky funkcionality, a je zadarmo. Prostredníctvom ROADMAPY môžete sledovať vývoj platformy Wexo.

Majk Spirit a NFT ktoré pomáha

WEXO Token

Ak sa chcete stať členom komunity WEXO, môžete tak urobiť investíciou do WEXO DeFi Tokenu, ktorý užívateľom prináša aj zľavy na poplatkoch v kryptozmenárni. Token je práve v 4. fáze predpredaja a je možné zakúpiť si ho za 0,80 €.

WEXO Token môžete získať aj zapojením sa do komplexného affiliate programu.

Profit z nákupu tokenu WEXO

Okrem toho, platforma umožňuje profit z úroku pri dlhodobom uschovaní kryptomien formou služby Trezoring ale pracuje aj naznámejšej možnosti profitu prostrednictvom Stakingu ich vlastného WEXO tokenu

Majk Spirit a NFT ktoré pomáha

Určite budeme ďalej sledovať rozvoj platformy WEXO,  ktorá do budúcnosti avizuje aj možnosť platby kartou, a tým sa stane najkomplexnejšou kryptoplatformou v slovenskom jazyku.

Oplatí sa investovať do tohto NFT?

Pozrime sa na to z dvoch pohľadov …

Zberateľstvo je tu už stovky rokov. Pamätáte si na kartičky pokémonov či hokejistov? Niekedy sa voľne predávali v tisíckach kusov, dnes majú zachovalé kartičky hodnotu aj niekoľko desiatok tisíc dolárov. A čo tak prvý twít majiteľa Twitteru, ten bol ako NFT vydražený za skoro 3 milióny dolárov. Potenciálny rast hodnoty môže čakať aj NFT Majka Spirita, pretože v súvislosti s projektom vzniká uvedomelá komunita ľudí so spoločenskými hodnotami. Všetko je 100 % transparentné a preukázateľné.

Druhý pohľad na NFT Majka Spirita je na jeho úmysel. Na charitu môžete prispieť kedykoľvek, ale v tomto prípade za dobrý skutok získate aj hodnotné umelecké dielo. Jeho základom bola fotografia Majka Spirita od umeleckého fotografa Dušana Křisteka, následne graficky upravená, doplnená o originálny podpis rapera a, samozrejme, aj o  poradové číslo vyjadrujúce daný kus zo série. Najdôležitejšie však je, že 100 % výťažku z tejto charitatívnej akcie smeruje na pomoc telesne postihnutým pacientom.

Vo svete sa objem transakcií prostredníctvom NFT vyšplhal len v roku 2021 na sumu prevyšujúcu 10 miliárd dolárov. Aj preto bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa bude ďalej vyvíjať tento segment na Slovensku a čo ďalšie prinesú WEXO a Majk Spirit. V každom prípade toto NFT ako prvé verejne známe na Slovensku je určite zaujímavý zberateľský kúsok a časom sa môže jeho hodnota zvyšovať, lebo prvý je vždy len jeden!

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár