Mafiánske skupiny sa stále viac obracajú na kryptomeny

od Martin Tkáč

Podľa talianskej protimafiánskej polície zločinci a nezákonné organizácie stále častejšie používajú kryptomeny.

Podľa talianskeho protimafiánskeho riaditeľstva (DIA) a talianskeho protimafiánskeho policajného zboru, sa mafiánske a zločinecké skupiny stále viac obracajú na špinavé obchody s kryptomenami.

„Všetky zločinecké organizácie, vrátane mafiánskeho typu, majú záujem používať tieto nástroje vo svojom podnikaní,“ povedal hovorca DIA pre Zeit Online. V záujme jeho osobnej bezpečnosti údajne nebol hovorca identifikovaný.

DIA tiež nedávno zverejnila správu, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom v Taliansku počas prvých šiestich mesiacov roku 2020 z ktorého boli údaje čerpané.

„Ndrangheta, najsilnejší a najmocnejší zločinecký syndikát v krajine, sa stále viac prispôsobuje moderným nástrojom, ako sú kryptomena a deep web,“ uviedla DIA v správe.

V správe sa ďalej uvádza, že kryptomeny sa používajú na anonymné platby za syntetické drogy ako extáza alebo LSD, obchod ktorý sa rozrástol uprostred pandémie COVID-19.

Nie je to prvýkrát, čo boli kryptomeny a dark web použité na uľahčenie zločinu. V roku 2020 predajcovia darkw webu v skutočnosti zarobili viac peňazí ako kedykoľvek predtým.

Kryptomeny a dark web

V správe Chainalysis sa zistilo, že zatiaľ čo trhy s dark webmi sa znižujú, počas prebiehajúcej pandémie COVID-19 príjmy rastú.

„Aj keď celkové tržby darknetového trhu už presiahli súčty roku 2019, celkový počet nákupov a pravdepodobne aj zákazníkov sa výrazne znížil“ uviedol Chainalysis vlani v decembri.

Tieto rastúce príjmy boli merané pomocou kryptomien, ktoré zahŕňali bitcoiny, bitcoinové hotovosti, litecoiny a tether, čo potvrdzuje tvrdenia talianskeho riaditeľstva pre boj proti mafii.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár