Ľudia prejdú na Bitcoin kvôli CBDC, tvrdí Michael Saylor

Spoluzakladateľ a výkonný predseda MicroStrategy Michael Saylor sa nedávno podelil o svoje názory na potenciálne spustenie CBDC v USA.

od Martin Tkáč

Počas rozhovoru pre Valuetainment Saylor vyjadril obavy z možných nevýhod digitálneho dolára, ako je napríklad rozsiahle sledovanie návykov jednotlivcov a toho načo svoje peniaze využívajú. Podľa jeho názoru tieto obavy spôsobia zvýšenie záujmu o Bitcoin, najväčšiu decentralizovanú kryptomenu na svete.

Podľa Saylora rastúci záujem o CBDC neúmyselne zvýši povedomie o potrebe uchovávateľa hodnoty, ktorý je imúnny voči štátnej kontrole. Navrhuje, že keď si ľudia uvedomia túto potrebu, obrátia sa na Bitcoin.

Saylor tiež uznal, že zatiaľ čo medzi obyvateľstvom a značným počtom politikov existuje rozšírená opozícia voči myšlienke CBDC, v politickej sfére existuje menšinová frakcia, ktorá sa snaží vykonávať kontrolu nad celou populáciou.
Nazval ich „kontrolnými čudákmi“, ktorí by dokonca mohli chcieť sledovať finančné návyky ľudí. Dokonca aj za 50 dolárov.

Predseda predstavenstva pochybuje, že politici dosiahnu konsenzus o implementácii amerického CBDC v blízkej budúcnosti. V tejto otázke predpovedá tvrdý boj v Kongrese. Okrem toho spochybňuje technickú realizovateľnosť a čas, ktorý potrebuje vláda na vývoj digitálnej verzie dolára.

Ako sa možnosť digitálneho dolára stáva hmatateľnejšou, Saylor očakáva, že si viac ľudí uvedomí mieru kontroly vládneho a súkromného sektora nad tradičnými peniazmi. Ľuďom to sťaží možnosť slobodne využívať svoj kapitál.

Saylor vysvetľuje, že peniaze slúžia mnohým účelom: ako uchovávateľ hodnoty, účtovná jednotka a prostriedok výmeny. Zdôraznil však štvrtú vlastnosť: peniaze ako systém kontroly.

Poznamenal, že niektoré formy peňazí sú ľahšie kontrolovateľné ako iné. Napríklad, zatiaľ čo zlato je často vnímané ako náhrada peňazí, jeho fyzická hmotnosť znemožňuje jeho nosenie. Najmä cez letisko.
Pokus o prepravu veľkého množstva zlata môže vzbudiť podozrenie a viesť ku konfiškácii.

Podobne aj pokus o prepravu značného množstva hotovosti cez letisko môže viesť ku konfiškácii a poplatkom. Saylor zdôraznil skutočnosť, že hotovosť je kontrolovaná.

Naproti tomu Saylor vyjadril svoju podporu Bitcoinu práve preto, že toto aktívum je mimo kontroly kohokoľvek, vrátane čínskej vlády. Bitcoin poskytuje riešenie pre tých, ktorí chcú plne a slobodne vlastniť svoje peniaze bez toho, aby museli získať povolenie od akéhokoľvek orgánu.

Podľa Saylora ponúka bitcoin ľuďom najlepšiu šancu skutočne vlastniť svoje peniaze a mať slobodu minúť ich, ako uznajú za vhodné.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár