Lightning Network by mohla do roku 2030 dosiahnuť 700 miliónov používateľov

od Martin Tkáč

Arcane Research predpovedá, že počet používateľov Lightning Network by mohol do roku 2030 prekročiť 700 miliónov. K dosiahnutiu tohto čísla pomôžu prípady použitia súvisiace s prevodmi peňazí, hrami a streamovaním.

Podľa odhadov niektorých expertov sa očakáva, že vrstva 2 škálovacieho riešenia Lightning Network do roku 2030 dosiahne viac ako 700 miliónov používateľov. Začiatkom októbra publikovalo oddelenie výskumu Arcane Crypto správu s názvom „The State of Lightning“, ktorá podrobne popisuje vývoj situácie súvisiacej s používaním škálovacieho riešenia Lightning Network.

Správa sa začína komentovaním nárastu používania Lightin od začiatku roku 2020, pričom verejné metriky neodrážajú skutočný rast, ktorý je oveľa vyšší. Napríklad objem platieb v peňaženke sa vo všetkých mesiacoch tohto roka zvýšil o 20% mesačne. Ešte dôležitejšie je, že skutočné používanie teraz začína vychádzať z každodenného používania, na rozdiel od online služieb.

Vrcholom správy však je, že kombinovaná použiteľnosť Lightningu potenciálne povedie do roku 2030 k viac ako 700 miliónom používateľov. Arcane hovorí, že výrazne k tomu prispeje využívanie sietí remitencií v krajinách, ako je napríklad Salvador. Poznamenáva, že ak budú nasledovať ostatné krajiny, tento exponenciálny rast bude len pravdepodobnejší.

Zaradením Lightning Network do širšieho kontextu Arcane kategorizuje Lightning ekosystém do šiestich subsektorov. Medzi nimi sú tí, ktorí budujú technické základy, vrátane tých, ktorí pracujú na

  • správe uzlov, službách likvidity, implementáciách; platobné riešenia a úspory vrátane peňaženiek;
  • platobné riešenia pre obchodníkov;
  • financie;
  • odmeny a zárobky;
  • hry a hazardné hry;
  • a rôzne vývojárske balíčky vrátane sociálnych aplikácií, darčekových kariet a ďalšie.

Použitie Lightning Network dosahuje nové výšky

Koncom minulého mesiaca dosiahla kapacita Lightning Network rekordné úrovne. Podľa Glassnode bolo v tejto vrstve uzamknutých takmer 2 400 BTC. Celkový výkon zaznamenal parabolický vzostup, ktorý sa zvýšil z približne 1 000 zamknutých mincí na súčasnú hodnotu.

Starkov pohľad na rozšírenie prítomnosti Lightning je v súlade s názorom Jacka Dorseyho, že bitcoin je devízou internetu. Generálny riaditeľ Twitteru hovoril aj o integrácii peňaženiek Lightning s platformou sociálnych médií. Takýto krok by bol obrovským impulzom k vyriešeniu, aj keď sa nevie, kedy presne sa to mohlo stať.

Spoločnosť Square tiež oznámila vytvorenie vývojových balíkov Lightning na podporu adopcie bitcoinov. Táto situácia bude mať významný vplyv na jej rast. Zdá sa, že celkový sentiment okolo Lightning Network naznačuje, že skutočne splní vysoké odhady poskytnuté spoločnosťou Arcane Research a ďalšími.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár