Lídri G7 sa dohodli, že budú pracovať na prijatí interoperabilných regulačných a technických noriem pre umelú inteligenciu.

Lídri G7 diskutovali o nariadeniach o umelej inteligencii na svojom piatkovom stretnutí v Hirošime. V sobotňajšom spoločnom vyhlásení zdôraznili dôležitosť medzinárodných diskusií o riadení AI, pričom poukázali na potrebu interoperability medzi rámcami riadenia AI.

od Martin Tkáč

Lídri G7 sa zaviazali k spoločnej politike v oblasti umelej inteligencie

Lídri G7 v spoločnom komuniké vyjadrili potrebu zjednotiť vízie svojich krajín o regulácii umelej inteligencie.

Odvolávali sa na rýchly rast a dostupnosť generatívnych modelov AI, ako je ChatGPT. Nedávno bola spustená ako mobilná aplikácia.

Lídri G7 v Hirošime uznali „potrebu okamžite zhodnotiť príležitosti a výzvy generatívnej umelej inteligencie, ktorá je čoraz viditeľnejšia v krajinách a sektoroch“.

Zároveň uznali, že regulačné prístupy a nástroje sa medzi členmi G7 líšia. Napriek tomu uviedli, že zdieľajú „zdieľanú víziu a cieľ pre dôveryhodnú AI“. Okrem záväzku pracovať na spoločných technických štandardoch sa dohodlo, že príslušní ministri do konca tohto roka zriadia pracovnú skupinu pre umelú inteligenciu.

Táto skupina bude diskutovať o spôsoboch ochrany práv duševného vlastníctva, podpory transparentnosti a ochrany pred dezinformáciami.

Európska únia pripravuje nariadenia o umelej inteligencii

Najnovšia dohoda nasleduje po správach, že Európska únia (EÚ) je o krok bližšie k prijatiu konkrétnych pravidiel o umelej inteligencii. EÚ sa niekedy označuje ako „ôsmy člen“ G7. Na samite v Hirošime boli prítomní všetci lídri G7 a niekoľko predstaviteľov EÚ.

Začiatkom tohto mesiaca prijal Európsky parlament návrh mandátu na rokovanie o zákone o umelej inteligencii. EÚ teraz začne legislatívny proces. Cieľom zákona je rozšíriť práva občanov spochybňovať rozhodnutia umelej inteligencie. Okrem toho požaduje transparentnosť v systémoch umelej inteligencie.

Očakávaný zákon zakáže aj určité využitie umelej inteligencie.

Očakáva sa napríklad zákaz používania prediktívnych policajných systémov. Ide o modely umelej inteligencie, ktoré sa pokúšajú identifikovať trestnú činnosť na základe profilovania, polohy alebo predchádzajúceho kriminálneho správania.

Na verejných miestach budú zakázané aj biometrické identifikačné systémy. Naproti tomu lídri G7 chcú úplne eliminovať masové sťahovanie biometrických údajov zo sociálnych médií či CCTV záznamov.

Umelá inteligencia

Americký prezident Joe Biden tlačí investorov do kryptomien

Na summite G7 sa k rokovaniam o rozpočte vyjadril aj americký prezident Biden. Konštatoval, že návrh výdavkov medzi Republikánskou stranou a návrhom oboch strán sa nepotvrdil.

Prezident označil návrh republikánov za „jednoducho neprijateľný“. Prezident Biden tiež dodal:

„Nebudem súhlasiť s dohodou, ktorá chráni bohatých daňových podvodníkov a obchodníkov s kryptomenami a zároveň ohrozuje dodávateľov potravín.“

Obojstranná dohoda zatiaľ nebola potvrdená. Prezident Biden sa v nedeľu vráti do Spojených štátov, aby pokračoval v rokovaniach o rozpočte.

Zdá sa však jasné, že prezident neplánuje načrtnúť žiadne výhody pri výdavkoch, ktoré by chránili alebo prospievali sektoru kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár