Laos zarobí v roku 2022 ťažbou bitcoinov 190 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

Očakáva sa, že pilotný projekt laoskej vlády na štúdium ťažby a obchodovania s kryptomenami prinesie krajine do roku 2022 príjmy okolo 194 miliónov dolárov.

Očakáva sa, že príjmy budú pochádzať od šiestich spoločností schválených úradmi v septembri. Patria medzi ne Wap Data Technology Laos, Phongsubthavy Road and Bridge Construction, Sisaket Construction Company Limited, Boupha Road-Bridge Design Survey, Joint Development Bank a Phousy Group.

Celkový domáci príjem Laosu, ktorý údajne tvorí 15 % hrubého domáceho produktu (HDP), by mal byť v roku 2022 okolo 2,8 miliardy dolárov. Zo slov ministra financií, ktorý túto informáciu odovzdal Národnému zhromaždeniu, to v žiadnom prípade nevyplýva.

Minister na rokovaní NR SR s návrhom rozpočtového plánu na rok 2022 uviedol, že nový zdroj príjmov zvýši predpokladané príjmy na budúci rok o 20 % v porovnaní s cieľom na rok 2021.

Podľa Phnom Penh Post plánuje laoská vláda vyčleniť výnosy z nového zdroja na „prioritné“ programy.

Správa znie:

Patrí medzi ne zvýšenie podporných príspevkov na pokrytie nákladov na udržiavanie úradníkov a bezpečnostných síl, výdavky na úsilie reagovať na prepuknutie COVID-19 a splatenie dlhov.

Celkovo sa očakáva, že Laos v nasledujúcom kalendárnom roku vynaloží okolo 3,36 miliardy dolárov, čo je 18,14 % HDP krajiny.

Thajsko a kryptomeny

Krajina susediaca s Laosom, Thajsko, tiež nezaháľa pokiaľ ide o krypto a blockchain priemysel. Na konci roka 2020 Bank of Thailand spustila prvú platformu vládnych sporiacich dlhopisov na svete založenú na tejto technológii.

Za dva týždne od spustenia predala centrálna banka sporiace dlhopisy za viac ako 1,6 miliardy USD. Využitie technológie blockchain tiež skrátilo čas emisie dlhopisov z 15 len na 2 dni. Zvýšená efektivita procesu tiež znížila prevádzkové náklady a zbytočné overovanie dokumentov súvisiacich s emisiou.

V júni 2020 banka tiež začala s pilotným testom digitálnej meny svojej centrálnej banky, digitálneho bahtu na testovanie vo veľkých podnikoch. Nasledujúci mesiac sa tiež pokúsil použiť svoju digitálnu menu na transakcie s Hongkongom.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár