Lael Brainardová sa stala Bidenovou ekonomickou poradkyňou. Čo to znamená pre kryptomeny?

Hlavnou ekonomickou poradkyňou Joea Bidena sa má stať odporkyňa kryptomien a zástankyňa CBDC. Ide o Lael Brainardovú.

od Simona

Newsletter news

Lael Brainardová bude spolupracovať s Bidenom

Podľa správ médií má americký prezident vymenovať Lael Brainardovú, podpredsedníčku Federálneho rezervného systému, za svoju hlavnú ekonomickú poradkyňu. Problémom je, že je považovaná za zarytú nepriateľku kryptomien. Tvrdí, že tie by mohli ohroziť finančnú stabilitu USA. Na druhej strane je za vydávanie digitálneho dolára, ktorý by bol vysoko centralizovaný a monitorovaný úradmi.

Brainardová nie je v demokratických kruhoch nováčik. Už predtým pracovala v Bielom dome, kde pôsobila ako zástupkyňa riaditeľa Národnej ekonomickej rady (NEC). Bolo to počas funkčného obdobia prezidenta Billa Clintona. V roku 2014 ju na post guvernérky Fedu nominoval aj Barack Obama.

Vráťme sa však k jej postoju ku kryptomenám. V minulosti vyjadrila obavy z rozvoja decentralizovaných financií (DeFi), pričom uviedla, že túto novú technológiu by mohli zneužiť zločinci.

Zároveň je nadšená myšlienkou vytvorenia digitálneho dolára. Pripustila, že americká centrálna banka už na takomto finančnom produkte pracuje:

„Skúmame a experimentujeme s technológiami distribuovanej účtovnej knihy a ich potenciálnym využitím v digitálnych menách vrátane potenciálneho CBDC. Spolupracujeme s inými centrálnymi bankami a prehlbujeme naše poznatky o digitálnych menách centrálnych bánk.“

Uviedla tiež, že digitálna verzia dolára by mohla zabezpečiť lepšiu ochranu spotrebiteľov a menovú stabilitu.

Ako útechu môžeme dodať, že pravdepodobne nie je za zákaz kryptomien. Pred šiestimi mesiacmi apelovala na úrady, aby tento trh rýchlo regulovali.

dolár

USA vrátili úder odvetviu kryptomien

Je však potrebné dodať, že presun Brainardovej do Bieleho domu možno zasadiť do širšieho kontextu. Nedávno sme boli svedkami toho, že americké orgány sa pozorne zaoberajú trhom s blockchainom.

SEC si okrem iného vzala pod drobnohľad aktivity burzy Kraken, ktorá v dôsledku toho musela obmedziť svoju službu staking – od tohto mesiaca ju poskytuje len zákazníkom mimo USA. Za to jej hrozila pokuta až 30 miliónov USD.

Ďalšou obeťou úradníkov sa stal emitent stablecoinov Paxos. Ministerstvo finančných služieb štátu New York nariadilo spoločnosti, aby prestala vydávať nové jednotky BUSD, zatiaľ čo SEC považovala tieto stablecoiny za neregistrované cenné papiere.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár