Kurz PEPE naďalej klesá. Je to koniec memecoinu?

Memecoin pepe (PEPE) už stratil niekoľko desiatok percent svojej hodnoty. Všetko za posledných 30 dní. Mnohé nasvedčuje tomu, že projekt bol založený na typickej pump & dump schéme.

od Simona

Cena PEPE klesá

Mnohí ľudia zrejme nedávno dospeli k záveru, že pepe bude novým dogecoinom alebo top memecoinom, kryptomenou založenou na meme. Dá sa povedať, že na to boli dôvody. Veď meme žaba Pepe je jedným z najznámejších meme v histórii internetu. Problémom je, že z projektu sa nakoniec pravdepodobne vykľul typický pump & dump. Zrazu sa s pomocou špekulácií zvýšila jeho cena a potom sa tvrdo pumpovalo. V dôsledku toho zostalo pomerne veľa investorov s mincami, ktoré dnes nemajú veľkú hodnotu.

Od dosiahnutia ATH pepe stratil desiatky percent svojej hodnoty. Napriek poklesu má stále tretiu najväčšiu trhovú kapitalizáciu na trhu memecoin, ktorá v súčasnosti dosahuje približne 500 miliónov USD. Jedna minca už stojí len 0,0000012 USD (päť núl za desatinnou čiarkou). ATH dosiahnutá na začiatku predchádzajúceho mesiaca je 0,000004213 USD.

PEPE

Oplatí sa investovať do memecoinov?

Memecoiny sú kryptomeny, ktorých základom sú meme. Často vznikajú ako paródia alebo satira tradičných kryptomien, ako sú bitcoin alebo ethereum. Príkladom je dogecoin, ktorý bol zamýšľaný ako vtip. Dodnes jeho popularita – a teda aj kurz – závisí od toho, či o ňom Elon Musk tweetuje. To robí z DOGE veľmi rizikovú investíciu (ak sa v tomto kontexte vôbec dá hovoriť o „investovaní“).

Hlavným dôvodom, prečo pristupovať k „investovaniu“ do memecoinov opatrne, je práve vysoké riziko. Takéto kryptomeny často nemajú žiadnu reálnu hodnotu ani silné základy. Ich ocenenie je často založené skôr na pocitoch ľudí, ktorí ich nadobúdajú, na emóciách davu, móde alebo manipulácii trhu, než na skutočných, pevných základoch (napr. novej technológii). V dôsledku toho môžu ceny memecoinov rýchlo a v krátkom čase stúpať alebo klesať.

Okrem toho sa memecoiny často stávajú terčom špekulácií a prostriedkom pre schému pump-and-dump (vyvolávajúcu umelý nárast ceny a následný prudký výpredaj), čo ich robí ešte nepredvídateľnejšími. Mnohí ľudia, ktorí investujú do memecoinov, tak robia bez vykonania dôkladnej analýzy a namiesto toho sa spoliehajú len na svoje predpoklady, emócie a naivné očakávania.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár