Kurz bitcoinu sa zastavil

Začiatok tohto roka bol pre investorov do kryptomien skvelým obdobím. Kurz bitcoinu sa vrátil na úrovne nad 20 000 USD. Bohužiaľ, sila stačila len na dosiahnutie 25 000 USD. Od tohto stropu sa začala korekcia, ktorá trvá až doteraz.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Kurz bitcoinu a nuda

Hoci sa trh s kryptomenami spája s veľkým vzrušením, v súčasnosti panuje… nuda.

Dnes stojí 1 BTC 22 420 USD. To predstavuje pokles o 4 % v priebehu 7 dní. V priebehu dňa cena vzrástla len o 0,06 %.

Ako súčasná situácia ovplyvňuje sentiment? Tie sú neutrálne. Index strachu a chamtivosti v súvislosti s bitcoinom je na úrovni 48, čo naznačuje spomínaný ľahostajný postoj investorov k bitcoinu.

Etheru sa na tomto pozadí nedarí oveľa lepšie. Za 1 ETH sa platí 1564 USD. To znamená pokles ceny o 4 % za týždeň a o 0,3 % za 24 hodín.

Nálada je na podobnej úrovni ako na trhu s BTC. Index strachu a chamtivosti Etherea je na úrovni 45, čo tiež naznačuje neutralitu.

Čo bude ďalej s cenou?

Znamená uvedené, že sme odsúdení na spomínanú nudu?

Mnohí naznačujú, že sme vstúpili do obdobia bočného trendu na trhu kryptomien, ktorý však nebude trvať veľmi dlho. Súčasná situácia je prirodzeným javom na akciovom trhu. Toto odvetvie má za sebou rok trvajúcu krízu v podobe krachu spoločností Terra a FTX. V pozadí sme boli svedkami výrazného poklesu ocenenia popredných kryptomien a menej známych altcoinov. Teraz sa trh pomaly zotavuje. Návrat na býčí trh potrvá ešte niekoľko mesiacov.

Ako sme už na portáli spomínali, veľa bude teraz závisieť od dvoch ekonomických veľmocí: USA a Číny.

V prípade USA bude prorastovým faktorom pre digitálne aktíva rozhodnutie Fedu ukončiť zvyšovanie úrokových sadzieb a pomaly prejsť k ich znižovaniu. V tejto súvislosti je však dôležité sledovať, čo sa deje na trhu práce. Ak nezamestnanosť zostane – tak ako teraz – nízka, orgány centrálnej banky môžu byť pri znižovaní úrokových sadzieb opatrné. Na to, aby porazili infláciu, totiž potrebujú ochladiť trh. A to urobia vtedy, keď sa spotrebitelia začnú báť o svoj osud, a teda menej míňať.

Ak sa to však USA nepodarí, trh kryptomien by mohol podporiť prílev kapitálu z Číny. Ríša stredu sa v súčasnosti dostáva z blokády, úrady pumpujú na trhy veľké množstvo peňazí a liberalizujú zákon o investovaní do kryptomien. Robia to – pravdepodobne trochu experimentálne – s pomocou Hongkongu. Vďaka čerstvému jenu a tradične hazardným hrám nakloneným Číňanom by mohol trh s bitcoinmi ešte v tomto roku výrazne vzrásť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár