Kuba chce regulovať trh s kryptomenami

od Martin Tkáč

Kuba chce regulovať trh s kryptomenami. Úrady tvrdia, že je to výsledok „sociálno-ekonomického“ záujmu.

Kuba chce staviť na kryptomeny

Uznesenie 215, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok v štátnom úradnom vestníku, predpokladá, že národná centrálna banka stanoví nové pravidlá pre digitálne meny. Čo sa zmení? Napríklad poskytovatelia komerčných služieb na tomto trhu budú na pokračovanie činnosti potrebovať licenciu centrálnej banky. V praxi to však môže pomôcť k civilizácii digitálnej ekonomiky na ostrove.

Pripomeňme, že americké embargo urobilo z Kuby globálneho vyvrheľa. Nová myšlienka vlády regulovať trh s digitálnymi aktívami by mohla krajine pomôcť obísť americké sankcie.

Odborníci poukazujú na dôležitosť tejto udalosti. Koniec koncov, Kuba je stále komunistickou krajinou, ktorá je len málo spojená s krajinou, ktorá môže ku kryptomenám pristupovať liberálne.

„Toto je historická udalosť,“ povedal Boaz Sobrado, britský analytik fintechových dát, ktorý strávil štyri roky prácou na Kube. -Je to konzervatívna vláda, ktorá stále vychádza z tradičných marxistických metód. Komunistickú kubánsku centrálnu banku v skutočnosti založil Che Guevara. Skutočnosť, že starostlivo regulujú kryptomeny, ukazuje, že sa zaujímajú o to, čo to pre nich môže urobiť, dodal.

Uľahčenie prevodu peňazí

Podľa doktora Mrinaliniho Tankhu, antropológa z Portlandskej štátnej univerzity, ktorý na Kube robí výskum už 10 rokov, by liberalizácia pravidiel mohla Kubáncom pomôcť pri prevode peňazí. Vysvetlila pre CNBC, že pred vypuknutím koronavírusu niektorí kubánski občania v tejto oblasti využívali kuriérske služby (známe ako mulas). Nejde však o úplne legálne agentúry, ktoré na ostrov previedli peniaze. Pandémia a problémy s cestovaním brzdia ich činnosť.

„Ak ste vývojár alebo umelec NFT, v skutočnosti môžete zarábať peniaze v kryptomene a myslím, že v tom je potenciál,“ povedal Tankha. „Vzniká úplne nová ekonomika, na ktorej sa môžu podieľať Kubánci,“ dodala.

Problém je o to naliehavejší, že ako Tankha zdôraznil v rozhovore pre CNBC, mnohé burzy, vrátane tých z krajín mimo USA, naďalej blokujú prevody Kubáncov.

Nové predpisy môžu, ako experti naznačujú posilniť pozíciu kryptomien na Kube.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár