Kto vás na webe sleduje a ako sa proti tomu chrániť?

od Martin Tkáč

Pri používaní internetu a pri online transakciách s kryptomenami je vždy potrebné pamätať na riziko, že sa naše údaje dostanú do nesprávnych rúk. Nie vždy to súvisí s hackerským útokom. Veľmi cenné sú aj informácie o používateľoch, napríklad pre inzerentov. Kto môže mať záujem o vaše údaje a ako ich môžete chrániť?

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Obsah

Internetové sledovanie

Pre mnohé subjekty môže byť zaujímavá aktivita daného užívateľa v sieti. Jedným z príkladov sú sociálne médiá. Portály tohto typu využívajú pokročilé skripty, ktoré sú určené na prispôsobenie zobrazovaného obsahu našim záujmom.

Z pohľadu stránok sociálnych médií je to spôsob, ako zvýšiť svoju aktivitu a prilákať viac inzerentov. To má však množstvo negatívnych účinkov. Môžeme napríklad stratiť prístup k hodnotnému obsahu a uzavrieť sa do určitej informačnej bubliny.

Kto vás na webe sleduje a ako sa proti tomu chrániť?

Veľmi dôležitým zdrojom aktivít tohto typu sú marketingové spoločnosti, ba dokonca aj vyhľadávače a iné portály, ktoré uľahčujú propagáciu služieb. Zacielením na správnu, dobre definovanú skupinu majú firmy šancu osloviť svojimi návrhmi väčší počet zainteresovaných zákazníkov.

Údaje používateľov internetu umožňujú presne identifikovať tieto skupiny, vďaka čomu sú pre inzerentov veľmi cenné. Veľké množstvo používateľov však nesúhlasí s nahradením súkromia lepšie prispôsobeným marketingovým obsahom.

Poslednú skupinu tvoria rôzne typy podvodníkov a kyberzločincov. V tomto prípade je hrozba nanajvýššia, bezprostredná a riziko sa môže týkať súkromných hovorov, bankových účtov alebo dokonca potenciálneho vlámania. Preto sa oplatí spoznať niekoľko metód, ktoré zvýšia bezpečnosť odosielaných informácií.

Zásuvné moduly a rozšírenia prehliadača

Spôsoby, ako efektívne chrániť svoje údaje na webe

Existuje niekoľko nástrojov, ktoré vám umožnia lepšie kontrolovať, kto má prístup k našim údajom. Mnohé z nich umožňujú v prvom rade skryť IP adresu, vďaka čomu druhá strana pripojenia nebude vedieť určiť našu polohu. Navyše, algoritmy inzerentov môžu v tomto prípade ukladať údaje o IP, ktoré používame len dočasne, a teda nemajú žiadne využitie pre naše informácie. Dôležitou súčasťou bezpečnosti v sieti je aj šifrovanie, vďaka ktorému dokážeme urobiť aj zachytené dáta nečitateľnými.

VPN – efektívny nástroj na boj proti sledovaniu

Čo je to VPN? Je to druh sieťového tunela, vďaka ktorému cieľové stránky nevedia o údajoch v zariadení používateľa. Prevádzka prechádza cez jeden alebo viacero serverov, ktoré skrývajú naše údaje. Ide o riešenie, ktoré sa dlhodobo používa vo firmách, kde informácie musia zostať výlučne v rámci podniku. Výhody VPN však môžu využívať aj bežní používatelia internetu.

Okrem presmerovania prenosu je kľúčovou súčasťou fungovania väčšiny sietí VPN aj šifrovanie. Použitie vhodných algoritmov robí dáta zrozumiteľnými iba pre server, ktorý má informácie prijímať. Samotné použitie iného servera zase prináša ďalšiu výhodu, ktorou je možnosť skryť vašu polohu, aby ste mohli využívať obsah nedostupný v danej krajine. Navyše, kvalita a rýchlosť pripojenia sa pri používaní VPN väčšinou nezhorší, takže web môžeme prehliadať efektívne a bezpečne.

Existuje veľa ponúk a hodnotení služieb VPN online, ktoré sa zameriavajú na používateľov s rôznymi potrebami a preferenciami. Za zmienku tiež stojí, že pripojenie k sieti pomocou takéhoto nástroja je úplne legálne. Pri výbere poskytovateľa VPN sa oplatí dôkladne skontrolovať ponúkané metódy proti sledovaniu a podporované protokoly.

Za najbezpečnejšie sa považujú OpenVPN, L2TP a IPSec.

Sieť Tor – dostupná iba prostredníctvom špeciálneho prehliadača

Sieť Tor je nástroj, ktorý poskytuje ešte vyššiu úroveň zabezpečenia ako VPN. Toto riešenie má však niekoľko nevýhod. Jednou z nich je potreba stiahnuť si vyhradený prehliadač alebo zmeniť konfiguráciu pripojenia. Okrem toho môže byť rýchlosť prenosu oveľa nižšia. Výmenou za nepríjemnosti však získame takmer úplné súkromie a veľmi účinnú ochranu pred sledovaním.

Prevádzka v sieti Tor vyzerá trochu inak ako na otvorenom internete. Údaje sú na začiatku šifrované postupnými vrstvami. Tento mechanizmus sa nazýva „smerovanie cibule“. Na prenose informácií sa podieľajú aj ďalšie počítače v sieti, ktoré fungujú ako smerovače.

Nasledujúce body môžu dešifrovať iba jednu vrstvu a každý z nich má iba údaje o svojich „susedoch“. Preto uzol na samom konci nevie určiť, z ktorého počítača pochádza pôvodná požiadavka, pričom predchádzajúce uzly nepoznajú zdroj ani cieľ prenášaných dát.

Zásuvné moduly a rozšírenia prehliadača

Pluginy, ako aj samotné nastavenia prehliadača môžu do istej miery obchádzať sledovanie online aktivít.

Jedným z rozšírení tohto typu je Ghostery, dostupné vo všetkých hlavných prehliadačoch. Použitím tohto typu riešenia môžeme presne kontrolovať, ktoré strany majú prístup k našim údajom.
Mnoho takýchto zásuvných modulov možno nájsť napríklad v Internetovom obchode Chrome, odkiaľ si ich môžete stiahnuť a nainštalovať do svojho prehliadača.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár