Kto je Satoshi Nakamoto? Peter Thiel hovorí, že má náskok

od Martin Tkáč

Bitcoin má v súčasnosti hodnotu viac ako 1 bilión dolárov. Neustále zvyšovanie jeho hodnoty vyvoláva čoraz viac otázok o osobe stojacej za celým projektom. V nedávnom vyhlásení spoluzakladateľa PayPalu Petra Thiela na konferencii v Miami prezradil, že má náskok pred Satoshim Nakamotom, záhadným zakladateľom najväčšej kryptomeny.

Vo februári 2000 Thiel zorganizoval stretnutie s približne 200 ľuďmi, vrátane zakladateľov E-gold, na pláži v Anguille. E-gold bola digitálna zlatá mena, ktorá skolabovala v roku 2007 po tom, čo jej lídrov obvinilo americké ministerstvo spravodlivosti.

Účelom stretnutia bolo propagovať nápady a stratégie, ako napadnúť centrálne banky. Počas kryptomenovej konferencie v Miami Thiel spomenul, že Nakmoto bol podľa neho prítomný na stretnutí so zakladateľmi E-gold.

Na pláži Anguilla sme začali revolúciu proti centrálnym bankám. Chceli sme urobiť PayPal interoperabilným s E-Gold a vyhodiť do vzduchu všetky centrálne banky.

Thiel verí, že Bitcoin je lepšia verzia E-Gold. Jeho anonymita zase znamená, že Satoshi postavil kryptomenu na zlyhaní digitálnej meny E-gold.

Bitcoin bol odpoveďou na E-Gold a Satoshi sa naučil, že musíte byť anonymní a nemusíte mať firmu.

Trammell neverí, že Satoshi Nakamoto bol zapojený do E-gold

Mnoho nadšencov kryptomien nesúhlasí s tým, že Satoshi bol súčasťou zakladateľov E-gold. Jedným z nich je Justin D. Trammell. Trammell bol jedným z mála ľudí, ktorí si stiahli a ťažili najskoršiu verziu bitcoinu.

V jednom rozhovore prezradil, že hneď po spustení digitálneho aktíva dostal Satoshi spätnú väzbu na projekt s cieľom zlepšiť ho. Trammell, ktorý je bezpečnostným vedcom a špecialistom na virtuálnu bezpečnosť, navrhol niekoľko vylepšení Bitcoinu a získal za to ocenenia od Satoshi.

Skutočnosť, že Satoshi predtým pracoval na akomkoľvek inom projekte elektronických peňazí, je podľa neho nemožná.

Nie som si istý, ale asi nie. Zdá sa, že skombinovali veľa rôznych technológií a konceptov, aby vytvorili bitcoiny. Nie som si istý, či môžete mať takú jasnosť a absenciu zaujatosti, ak ste predtým pracovali s digitálnymi menami. Myslím, že vonkajší pohľad by bol užitočný.

Dodal, že Satoshi sa viac zameral na riešenie sociálneho problému ako technického.

Thiel tiež prezradil, že si nedal veľa námahy s odhalením Satoshiho identity. Uviedol, že ak by bola Satoshiho identita odhalená, vlády by ho mohli zatknúť.

Mnohí sa zhodujú, že zakladateľ Bitcoinu by mal zostať v anonymite. Coinbase raz oznámila, že odhalenie Satoshiho identity by mohlo spôsobiť dramatický pokles ceny Bitcoinu. Údajne vlastní cez 1 milión Bitcoinov a v prípade ich prevodu môže byť dopad na trh katastrofálny.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár