Kryptovault AS, nórske BTC ťažobné centrum, presúva svoje prevádzky do severnej časti krajiny

Kryptovault AS, nórske BTC ťažobné centrum, presúva svoje prevádzky do severnej časti krajiny

Ceny elektriny sú v severnej časti Nórska oveľa nižšie ako vo zvyšku krajiny. Ťažobné centrum BTC Kryptovault AS je preto ochotná presunúť svoje aktivity práve tam.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Kryptovault AS plánuje prestup

Nórska bitcoinová ťažobná spoločnosť Kryptovault AS, údajne plánuje presunúť svoje operácie na sever, za polárny kruh. Tento krok je spôsobený rastúcimi cenami elektriny v krajine. Severné regióny však energetická kríza stále nepostihuje.

Za posledných pár rokov sa Nórsko premenilo na centrum ťažby kryptomien. To všetko kvôli jeho proekologickej politike. Podľa odhadov až 98 % energie v krajine pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Ako informoval Bloomberg, Kryptovault AS má v úmysle presunúť väčšinu svojich minerov kryptomien do najchladnejšej časti Nórska. Generálny riaditeľ spoločnosti Kjetil Hove Pettersen uviedol, že ceny elektriny sú tam 160-krát nižšie ako na juhu.

Stojí za zmienku, že Kryptovault AS ťaží bitcoin takmer výlučne pomocou obnoviteľnej energie – 98 % elektriny pochádza z vodnej energie. To možno považovať za ďalší dôvod, prečo sa spoločnosť rozhodla presunúť na sever, keďže v regióne blízko polárneho kruhu je veľa vodných zdrojov.

Napriek týmto výhodám má sťahovanie aj nevýhody. Pettersen vysvetlil, že na začiatku by účtovná jednotka musela vynaložiť značné náklady.

„Projekt premiestnenia samozrejme spôsobí ďalšie výdavky a komplikácie, ale za súčasných podmienok je to existenčná požiadavka,“ vysvetľuje.

V súčasnosti spoločnosť Kryptovault AS prevádzkuje BTC bane na dvoch miestach v južnom Nórsku.

btc ťažba

Ceny elektriny v Osle za posledné dva roky prudko vzrástli, zatiaľ čo náklady v meste Tromso na severe krajiny za rovnaké obdobie dokonca klesli.

Nedávny výskum spoločnosti Arcane Research ukázal, že Nórsko produkuje takmer 1 % svetového hash výkonu v bitcoinovej sieti a je celé poháňané obnoviteľnou energiou.

Bývalý minister klímy je HODLer

V priebehu rokov sa bitcoin stal atraktívnym investičným nástrojom pre mnohých politikov po celom svete. Takýmto príkladom je bývalý minister pre klímu a životné prostredie Nórska, Sveinung Rotevatn. Minulý rok odhalil, že má určité množstvo v BTC, čím klasifikuje aktívum ako „dobre zladeného uchovávateľa hodnoty“.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár