Kryptopeňaženky zavádzajú biometriu – 12 rokov po smartfónoch

Kryptomenové peňaženky vstúpili do éry biometrie. Len 12 rokov po tom, čo túto inováciu pre mobilné telefóny predstavila Motorola Atrix 4G.

od Martin Tkáč

Spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou a infraštruktúrou peňaženiek spustila novú funkciu. Používateľom umožňuje premeniť svoje telo na kľúč, ktorý odomkne ich peňaženku s kryptomenami. Držitelia kryptomien môžu po prvýkrát pristupovať k svojim horúcim peňaženkám s kryptomenami pomocou svojej tváre alebo odtlačku prsta. To znamená, že sa možno budete musieť menej obávať, že zabudnete svoju úvodnú frázu.

Samotný koncept však nie je úplne nový. Biometrický prístup sa prvýkrát objavil v mobilných telefónoch už v roku 2011.

Biometria v beta verzii

Horúce kryptomenové peňaženky sú digitálne peňaženky pripojené na internet. Studené peňaženky sú offline. Ide spravidla o fyzické zariadenia, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za bezpečnejšie.

Nová služba bude fungovať vo všetkých populárnych webových prehliadačoch a mobilných operačných systémoch prostredníctvom procesu nazývaného delegované podpisovanie. Táto funkcia zabezpečuje, že prístup k peňaženke majú len schválení používatelia pomocou špeciálneho kryptografického kľúča. Ten je zároveň vygenerovaný a bezpečne uložený v zariadení.

Biometrická peňaženka s webovým overovaním je v súčasnosti vo fáze beta. Okrem toho sa otvára integrácii rôznymi vývojárskymi tímami.

Kryptopeňaženky

Kryptomenové peňaženky a zlepšovanie UX pre Web3

Jednou z opakujúcich sa sťažností na kryptomeny je komplikované používateľské prostredie (UX). Posielanie a prijímanie kryptomien môže byť pre nových používateľov stále pomerne zložité. Jednoduchosť používania má pred sebou ešte dlhú cestu, aby dobehla Web2.

Odvetvie je stále pomerne ďaleko pozadu. Motorola Atrix 4G predstavila snímač odtlačkov prstov na odomykanie smartfónov v roku 2011. Avšak až v roku 2013, keď spoločnosť Apple vydala iPhone 5s s Touch ID, systémom rozpoznávania odtlačkov prstov, získala biometrická autentifikácia v smartfónoch značnú popularitu.

Ostatní výrobcovia nasledovali ich príklad, pričom spoločnosť Samsung integrovala snímače odtlačkov prstov do svojho telefónu Galaxy S5 v roku 2014.

Konkurent spoločnosti Samsung, spoločnosť Apple, v roku 2017 ďalej rozvíjal biometrické overovanie a v telefóne iPhone X predstavil funkciu Face ID. Stala sa prvou technológiou rozpoznávania tváre na odomykanie a overovanie zariadení.

O šesť rokov neskôr si používatelia kryptomien často musia pamätať úvodnú frázu, aby získali prístup do svojich peňaženiek s kryptomenami. Strata alebo zabudnutie seed frázy môže mať za následok trvalú stratu prístupu k peňaženke a jej obsahu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár