Kryptomeny v Číne NIE SÚ zakázané

Čína by nebola Čínou, keby neexistovali spôsoby, ako obísť prísne zákony. Vlastníctvo kryptomien je stále legálne a právne chránené. Väčšina na Západe veľmi podceňuje flexibilitu čínskeho systému, keďže čínski podnikatelia sú šampiónmi tieňovej ekonomiky.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Počkajte chvíľu – nezakázala Čína už všetko, čo súvisí s kryptomenami? No áno aj nie. Vláda zakázala všetky služby súvisiace s kryptomenami, ako sú obchodné platformy, propagáciu alebo predaj a dokonca aj ťažbu kryptomien.

Po tom, čo bola Čína dlho najväčším a najdynamickejším trhom s kryptomenami na svete, dnes celé odvetvie akoby zaniklo. Čína by ale nebola Čínou, keby neexistovali spôsoby, ako obísť prísne zákony, a napriek poltuctu zákazov kryptomenových aktivít vláda nikdy nezakázala jednu vec – ich vlastníctvo.

Áno, čítate správne, vlastníctvo Bitcoinu (alebo akejkoľvek inej kryptomeny) je v Číne stále legálne a právne chránené.

A ak niečo môžete legálne vlastniť, máte aj právo predať to niekomu inému. Ide predsa o legálny majetok a každý sa môže sám rozhodnúť, čo s ním urobí. Právne problémy vznikajú len vtedy, keď sa snažíte profesionálne s kryptomenami obchodovať.

Niekoho môže prekvapiť dodržiavanie vlastníckych práv. Napokon, čínska vláda považuje súkromné ​​kryptomeny do značnej miery za prostriedok na pranie špinavých peňazí, daňové úniky a nelegálne získavanie finančných prostriedkov. Pre tých, ktorí Čínu dobre poznajú, to však nie je prekvapujúce. Systém sa vyznačuje nejednoznačnosťou.

China Eye Roll GIF by MOODMAN
Čína a kryptomeny: Príbeh o nedorozumeniach

Čína je jedinou krajinou na svete, ktorej sa podarilo zostať oficiálne komunistickou a zároveň prevádzkovať hyperkapitalistickú ekonomiku. Rovnako sa krajine podarilo byť najväčšou ekonomikou s najprísnejšími reguláciami kryptomien a zároveň jedným z najaktívnejších krypto trhov.

Môže sa zdať, že si to protirečí, ale práve z týchto rozporov žije čínska ekonomika. Vďaka nim je prirodzene tuhý, byrokratický systém neuveriteľne flexibilný.

Dôvody, prečo sú kryptomeny v Číne také populárne, sú zrejmé: represívna vláda, prísne kontroly kapitálu a masívny štátny dohľad. Toto všetko poháňa dopyt po nemenných aktívach zameraných na súkromie a voľne obchodovateľných aktívach.

Bývalý Čínsky miner mi už dávno povedal:

Číňania nakupujú kryptomeny, pretože neexistuje iný spôsob, ako ochrániť naše aktíva. Každý tiež vie, že akciový trh v Číne je zmanipulovaný a neefektívny a ceny nehnuteľností sú už teraz enormne vysoké. Ako inak môžeme investovať a dúfať, že vytvoríme bohatstvo pre seba?

Vytváranie bohatstva pre svojich občanov však určite nie je hlavným dôvodom, prečo Čína kryptomeny dlho (napoly) toleruje. Primárnym cieľom vlády bolo vždy udržať kontrolu a zároveň zostať otvorený novým a sľubným technológiám. Ako vysvetľuje Kai von Carnap, analytik najväčšieho európskeho think-tanku venovaného Číne:

Vláda je šťastná, že môže získať všetky „bezplatné“ odborné znalosti v oblasti kryptomien a blockchainu a zároveň zamestnáva obrovský počet inžinierov.

Niekto, kto dnes programuje na Ethereu, môže tiež prejsť na vládne iniciatívy, ako je čínska BSN (Blockchain Service Network) alebo písať inteligentné zmluvy pre e-CNY.

china GIF by euronews
Systematická ambivalencia: 50 odtieňov sivej oblasti

To znamená, že kryptomeny v Číne nikdy nemali šancu byť legalizované. Znamená to však aj to, že neexistuje dôvod, aby ich vláda úplne zakázala. Úrady sa radšej rozhodli pre opakované zásahy proti nim, aby udržali masu obyvateľstva od takýchto nežiaducich akcií. Zároveň niektorým ľuďom umožňujú baviť sa, pokiaľ sa nezapájajú do podvodov alebo prania špinavých peňazí.

Tento prístup k novým technológiám a ekonomike všeobecne má svoj systém a je prekvapivo neteologický. To je to, čo väčšina ľudí, ktorí sa pozerajú na Čínu zvonku, nerozumie.

Keďže pochádzame z ústavných spoločností, kde ústava jasne hovorí, čo sa môže a čo nie, väčšina na Západe veľmi podceňuje flexibilitu čínskeho systému. Vidíte niekoľko byrokratov v Pekingu, ktorí prijímajú prísne zákony, a beriete to ako nominálnu hodnotu. Skutočná implementácia je však často úplne iná záležitosť.

Zákon v Číne nie je určený na to, aby ho občania vždy dodržiavali ako literatúru, ale považujú ho za nástroj v rukách vlády. Často sa používa len vtedy, keď sa niečo vymkne z rúk. V praxi miestne úrady často privierajú oči. Zvonku to vyzerá dosť svojvoľne, no je tu veľký priestor pre podnikateľov, ktorí tento systém poznajú. Jedna vec je istá: čínski podnikatelia sú šampiónmi šedej ekonomiky.

Dlho boli zvyknutí fungovať na hranici legálnosti, napokon až do začiatku reformného obdobia bolo všetko súkromné ​​podnikanie v Číne nelegálne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár