Kryptomeny umožňujú Ukrajine pôsobiť na medzinárodnej scéne, hovorí zástupca ministra pre digitálnu transformáciu

Kvôli prebiehajúcej vojne sa Ukrajina musí čoraz viac spoliehať na dary kryptomien pri riešení humanitárnych otázok a financovaní svojho obranného úsilia. Podľa zástupcu ministra pre digitálnu transformáciu kryptomeny pomáhajú krajine prijímať a rýchlo rozdeľovať peniaze a pôsobiť medzinárodne.

od Simona

Ukrajina prijíma a míňa milióny v kryptomenách

Posledná menovaná krajina od začiatku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou intenzívne hľadá finančnú podporu v podobe kryptomien.

V nedávnom rozhovore pre Fox News zástupca ministra pre digitálnu transformáciu Oleksandr Bornyakov vysvetlil prečo:

„Toto je veľmi rýchly spôsob, ako dostať zaplatené. V časoch, ako sú tieto, nemôžete čakať na peniaze celé dni a potom ich musíte rozdať“.

Predstaviteľ pripomenul, že vláda v Kyjeve vytvorila kryptomenový fond v spolupráci s veľkou burzou hneď po začatí invázie.

„Peniaze sa začali okamžite sypať. A zatiaľ sme vyzbierali viac ako 30 miliónov dolárov“.

Predmetný fond prijíma príspevky na obranné účely, Bornyakov však poznamenal, že iné organizácie úspešne získavajú peniaze na humanitárne aktivity, ktoré podporujú civilné obyvateľstvo Ukrajiny.

Zástupca ministra bez toho, aby spresnil, či má na mysli digitálne aktíva, povedal:

„Myslím, že doteraz sme na rôzne účely vyzbierali asi 100 miliónov dolárov“.

Okrem toho vysvetlil, že Ukrajina môže konvertovať prijaté digitálne aktíva do iných mien, ako sú americké doláre a eurá. Štát vďaka tomu podľa neho dokáže fungovať v globálnom meradle:

„Pozitívnou stránkou kryptomien je, že sme schopní pôsobiť medzinárodne“.

Počet HODLerov sa zvyšuje v korelácii s cenou bitcoinu

Rusko, sankcie a kryptomeny

Zástupca ministra tiež spomenul obavy, že Rusko by mohlo použiť kryptomeny na obchádzanie západných sankcií. Poznamenal však, že Ukrajina kontaktovala najväčšie kryptomenové burzy a inštitúcie proti praniu špinavých peňazí a poskytla im informácie o Rusoch, ktorých sa obmedzenia týkajú.

Zatiaľ čo ukrajinský predstaviteľ je skeptický k tomu, že Rusko môže použiť kryptomeny na obchádzanie sankcií, jeho vláda sa pokúsila odhaliť digitálne peňaženky používané politikmi v Moskve. Nepodarilo sa mu však presvedčiť platformy ako Binance, Kraken či Coinbase, aby zmrazili účty všetkým Rusom.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár