Kryptomeny nenahradia fiat meny, hovorí Vitalik Buterin

od Simona

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin verí, že digitálne aktíva nemajú šancu ovládnuť tradičné meny.

NEWSLETTER okrypte.sk

Kryptomeny nebudú „vládnuť svetu“

Globálna ekonomika nebola v posledných mesiacoch v najlepšom stave. Vzhľadom na neustále rastúce ceny tovarov a služieb každodennej potreby a prebiehajúcu vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou vyzerá obraz budúcnosti ešte znepokojivejšie.

Tieto negatívne trendy viedli mnohých odborníkov k predpokladu, že národné meny ako dolár, euro a iné môžu stratiť časť svojej kúpnej sily. Súkromné ​​osoby môžu začať investovať do alternatívnych aktív, ako sú kryptomeny, aby si zachovali svoj majetok.

Podľa programátora ruského pôvodu a jedného zo zakladateľov Etherea Vitalika Buterina je takýto scenár, v ktorom digitálne aktíva začnú dominovať tradičným menám, nepravdepodobný:

„Neočakávam, že kryptomeny ovládnu svet. Ide o kryptomeny a digitálne meny vlád.“

Pred pandémiou COVID-19 Buterin chválil fiat meny. V priebehu niekoľkých posledných desaťročí odviedli Fiaty podľa neho „celkom kus práce, pokiaľ ide o stabilitu“. Uviedol tiež, že menová politika je komplikovaná záležitosť. Potom navrhol, že tradičné meny by sa nemali vytláčať bez toho, aby najprv pochopili, ako fungujú.

bitcoin ako zakonne platidlo

Čo ak bitcoin úspešne nahradí fiat?

Minulý rok v lete bývalý grécky minister financií Yanis Varoufakis tvrdil, že nahradenie národných mien BTC by mohlo byť „katastrofickým“ krokom. Podľa jeho názoru je hlavným dôvodom, prečo by sa tak nemalo stať, obmedzená ponuka kryptomien:

„Všetci by sme sa teraz ocitli vo veľmi ťažkej situácii. Čo sa stane, keď vypukne pandémia a treba zvýšiť peňažnú zásobu? Zásobu bitcoinov nemôžete zvýšiť, pretože je konštantná.“

Na druhej strane sa mnohí odborníci domnievajú, že maximálna ponuka BTC 21 miliónov coinov je výhodou. Dolár, euro a ďalšie fiat meny v posledných mesiacoch devalvovali. Dôvodom boli rozžeravené tlačiarne centrálnych bánk.

Nie je to tak dávno, čo investičný manažér Van Eck, spoločnosť známa svojím býčím postojom k BTC, predpovedal veľmi optimistickú budúcnosť pre cenu kryptomeny, ak sa jej podarí nahradiť tradičné meny ako globálne rezervné aktívum. Spoločnosť tvrdila, že cena bitcoinu sa môže pohybovať medzi 1 300 000 a 4 800 000 dolármi. Zlato by mohlo stáť až 31 000 dolárov za uncu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár