Kryptomeny môžu posilniť dolár – šokujúce názory v správe Fedu

od Martin Tkáč

Poznámka zverejnená Federálnym rezervným systémom USA naznačuje, že väčšina expertov na inštitúcie sa domnieva, že digitálna mena centrálnej banky USA (CBDC) drasticky nezmení globálny menový ekosystém.

NEWSLETTER okrypte.sk
Zhodli sa tiež, že rozvoj CBDC mimo Spojených štátov neohrozuje status dolára. Rozvoj kryptomien zase môže zmeniť úlohu dolára vo svete. Stablecoiny môžu zvýšiť úlohu americkej meny ako globálneho rezervného aktíva vo svete.

Fed sa vracia k téme digitálnych mien

Vyššie uvedené hodnotenia pochádzajú od rečníkov, ktorí sa zúčastnili na konferencii organizovanej Federálnym rezervným systémom 16. a 17. júna. Hovorili najmä o „medzinárodnej úlohe amerického dolára“.

Ich názory boli zozbierané a popísané v spomínanom memorande a potom ich Fed 5. júla zverejnil. Konferencia bola cielená na získanie informácií od politikov, výskumníkov a trhových expertov s cieľom pochopiť „potenciálne faktory, ktoré by mohli v budúcnosti zmeniť dominanciu amerického dolára“. Zohľadnili sa moderné technológie a platobné systémy.

Počas diskusií o digitálnych aktívach a CBDC sa rečníci zhodli, že samotná technológia blockchainu nepovedie k „drastickým zmenám v ekosystéme globálnej meny“.

Medzi rečníkmi boli riaditeľka iniciatívy pre digitálnu menu MIT Neha Narula, vedúca výskumu v Banke pre medzinárodné zúčtovanie, Hyun Song Shin, hlavný investičný stratég spoločnosti Bridgewater pre správu aktív, Rebecca Patterson, a Paul Mackel, vedúci menovej analýzy HSBC.

Rečníci sa zhodli, že faktory ako trhová a politická stabilita spolu s hĺbkou trhu sú relevantnejšie pre dominantné rezervné meny, ako je americký dolár.

Rozvoj CBDC inými krajinami tiež „nepredstavuje hrozbu pre medzinárodný status amerického dolára“.

Federálny rezervný systém poznamenal, že počet a rozsah CBDC na uskutočňovanie cezhraničných platieb je „stále dosť obmedzený“, čo naznačuje, že tieto systémy ešte nepredstavujú hrozbu pre dolár, ktorý stojí za väčšinou medzinárodných finančných transakcií.

Rečníci so zameraním na kryptomeny zistili, že ďalší rozvoj digitálnych aktív by mohol zmeniť medzinárodnú úlohu dolára, ale prijatie týchto aktív inštitucionálnymi investormi bolo potlačené nedostatkom regulačného rámca, takže súčasný trh s kryptomenami dominovali špekulanti retailových investorov.

Na druhej strane poradca pre finančný výskum Fedu Asani Sarkar a profesor financií Jiakai Chen dospeli k záveru, že časť dopytu po kryptomenách, najmä po bitcoine (BTC), bola poháňaná túžbou vyhnúť sa kontrole národného kapitálu. Poukázal tu na dopyt po digitálnych menách v Číne.

Kryptomeny posilnia dolár

Kryptomeny posilnia dolár

Fed hovorí, že účastníci konferencie nevnímajú kryptomeny ako hrozbu pre globálnu úlohu dolára, aspoň v krátkodobom horizonte. Niektorí dokonca naznačili, že v „strednodobom horizonte“ by kryptomeny mohli posilniť úlohu dolára.

Tieto názory môžu pomôcť pri novom pohľade na otázku trhu členmi Federálneho rezervného systému.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár