Kryptomeny klesajú v reakcii na ohlásenie inflácie v USA vo výške 9,1 %.

od Martin Tkáč

Najnovšie údaje indexu spotrebiteľských cien (CPI) a spotrebiteľských služieb za jún prekonali očakávania odborníkov. Inflácia v Spojených štátoch dosiahla rekordnú úroveň za štyridsať rokov, a to na úrovni 9,1 %.

NEWSLETTER okrypte.sk
Inflácia v USA je na najvyššej úrovni za posledných 40 rokov

Americký Bureau of Labor Statistics dnes potvrdil informáciu o inflácii v USA za jún. Hlavným dôvodom tohto nárastu sú rastúce náklady na energiu a plyn. V dôsledku týchto oznámení sa bitcoin a zvyšok trhu s kryptomenami rýchlo prepadli.

Výsledkom je, že trhy sa už tento rok v júli pripravujú na ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov od Federálneho rezervného systému.

Bureau of Labor Statistics zverejnil najnovšie údaje CPI za jún. Ako sa dozvedáme zo zverejnenia, index spotrebiteľských cien alebo benchmark pre infláciu sa v júni 2022 zvýšil o 1,3 %. To znamená, že ročná miera inflácie v USA dosiahla nový rekord za štyri desaťročia na úrovni 9,1 %.

Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch boli kľúčovými ťahúňmi CPI indexy benzínu, nehnuteľností a potravín. Energetické a benzínové indexy sa podľa úradu v júni zvýšili o 7,5 % a 11,2 % a potravinové indexy o 1 %.

Jadrový CPI, ktorý eliminuje nestále ceny energií a potravín, sa za rovnaké obdobie zvýšil o 0,7 %.

Kryptomeny klesajú v reakcii na ohlásenie inflácie v USA vo výške 9,1 %.Minulomesačný skok inflácie prekonal predchádzajúce odhady špecialistov, ktorí očakávali nárast o 8,8 %. Konsenzus tiež predpokladal, že jadrové CPI v júni oproti máju spomalí alebo vzrastie len o 0,5 %. V skutočnosti jadrová inflácia dnes vzrástla o 20 bázických bodov.

Dolárový index bol v čase zverejnenia informácie o miere inflácie na najvyššej úrovni za posledné dve desaťročia, 108,57. Počas tejto doby euro nakrátko zvýšilo svoje straty voči USD a dosiahlo 0,9998 USD.

Pokiaľ ide o Federálny rezervný systém, trh vo veľkej miere očakáva, že centrálna banka na najbližšom politickom stretnutí zvýši sadzbu Fed Funds o ďalších 75 bázických bodov. Tie sú naplánované na 27. júla.

Avšak s oveľa vyšším CPI v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami trh tiež ponecháva 14,2% šancu na 1% zvýšenie sadzieb na nasledujúcom zasadnutí Fedu. V roku 2022 už Fed zvýšil úrokové sadzby trikrát, pričom sadzbu fondu stanovil na úrovni 1,5 % až 1,75 %.

Občania USA pod rastúcim finančným tlakom

Zvyšovanie hlavnej úrokovej sadzby ovplyvňuje ceny úverov a v dôsledku toho znižuje peňažnú zásobu v ekonomike. Teoreticky by to malo znížiť dopyt spotrebiteľov po tovaroch a službách a znížiť infláciu.

Pri konfrontácii s praxou však už americkí spotrebitelia, ktorí sa podieľajú na ekonomickom raste krajiny približne 70 %, pociťujú dôsledky nárastov. V súčasnej situácii musia platiť stále vyššie ceny za tovary a služby a zároveň znášať vyššie náklady na vyššie úroky z úverov.

Okrem toho má zníženie spotrebiteľského dopytu priamy vplyv na finančnú výkonnosť spoločností, čo môže slabo odrážať ceny ich akcií. Na druhej strane rastúca inflácia a úrokové sadzby ponechávajú spotrebiteľom málo peňazí na voľné výdavky. To zahŕňa dlhodobé investície do rizikových aktív, ako sú kryptomeny.

V dôsledku oznámenia CPI sektor kryptomien zaznamenal pády. Bitcoin klesol na úrovni 19 475,37 USD, čo je medzičasom pokles o 3,14 %. Na druhej strane ethereum klesol o 5,42 % a teraz sa predáva za 1 047,09 USD. Pokles zaznamenali aj ďalšie kryptomeny.

Dnes je situácia o niečo lepšia.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár