Kryptomeny budú v boji Afganistanu proti Talibanu zásadné

od Martin Tkáč

Zakladateľ Cardana Charles Hoskinson sa domnieva, že digitálne aktíva môžu v Afganistane hrať dôležitú úlohu. Potom, čo sa americké vojská z krajiny stiahli, môžu Afgancom ponúknuť finančné súkromie.

Crypto vs Taliban

V stredajšom rozhovore pre CNBC Charles Hoskinson, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum a zakladateľ spoločnosti Cardano, vyjadril presvedčenie, že „kryptomeny budú hrať väčšiu úlohu v Afganistane … vo vojne za a proti silám Talibanu“. Hoskinson zdôraznil potrebu technológií na ochranu finančného súkromia v tejto vojnou posadnutej krajine, pričom uviedol:

Digitálne životy Afgancov sú teraz pod dohľadom, pričom posledné dve desaťročia režim prehodnocuje. Ak ste svoj názor vyjadrili spôsobom, ktorý nezodpovedá ich regresívnym názorom, teraz vám hrozí prenasledovanie, uväznenie a dokonca aj smrť.

Charles neposkytol konkrétne spôsoby, akými by boli kryptomeny v prospech afganskej spoločnosti. Uviedol však, že takto sa ľudia môžu vyhnúť sledovaniu osobných výdavkov alebo zhabaniu majetku.

Používanie digitálnych aktív ako uchovávača hodnoty by tiež mohlo poskytnúť ochranu pred infláciou. Niektorí analytici už špekulujú, že Afganistan môže čoskoro čeliť hyperinflácii.

V krajine bolo mnoho miestnych bankových účtov zmrazených na žiadosť medzinárodných organizácií pomoci a USA. Western Union taktiež pozastavil svoje služby. Spoločnosť tak obmedzila tých afganských občanov, ktorí si želajú vykonávať medzinárodné transfery. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla:

Western Union chápe naliehavú potrebu, aby ľudia dostali finančné prostriedky, a my sa zaväzujeme obnoviť operácie pre našich klientov v Afganistane hneď, ako to podmienky dovolia.

Charity akceptujú kryptomeny

Existuje už mnoho organizácií, ktoré začali akceptovať kryptomeny v snahe uľahčiť financovanie základných potrieb a lekárskej starostlivosti pre Afgancov.

Prijímanie kryptomien v Afganistane sa v posledných rokoch taktiež zvyšuje. Krajina je v súčasnosti na 20. mieste podľa globálneho indexu adopcie kryptomena 2021 podľa reťazovej analýzy.

Rebríčku adopcie dominujú aj ďalšie rozvojové krajiny vrátane Venezuely, Vietnamu, Filipín a susedného Afganistanu. To naznačuje, že digitálne aktíva sú do značnej miery prijímané v krajinách so slabou finančnou infraštruktúrou.

zdroj: bitcoin,pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár