Kryptomenová kríza alebo domino efekt?

od Simona

Keď sa na trh začali dostávať kryptomenové platformy a ponúkali ľuďom unaveným z karantény možnosť získať vysoký úrok, vedeli by sme si predstaviť, že vytvárame finančnú verziu vírusu, ktorý by infikoval, ničil a zabíjal kryptomenové projekty jeden po druhom.

NEWSLETTER okrypte.sk

Počas pandémie sa objavilo mnoho platforiem na požičiavanie kryptomien. Prilákali držiteľov kryptomien s vysokým pasívnym príjmom a možnosťou požičiavať si kryptomeny oproti existujúcim aktívam.

Je to ako v banke: sú vkladatelia, ktorí dostávajú úroky z evidencie mincí a sú dlžníci, ktorí umiestňujú kolaterál a požičiavajú si mince. Proces je regulovaný smart kontraktmi, čo znamená, že všetko prebieha autonómne, bez sprostredkovateľov.

Kryptomenové platformy, ktoré sa nezľakli finančných kríz, však nepremýšľali o tom, čo robiť, keď trh skrachuje, investori chcú zrazu masívne vybrať svoje peniaze alebo im vrecká zrazu vyprázdni hacker. Väčšina projektov nemá rezervy likvidity, nedrží peniaze klientov oddelene od ich vlastných na oddelených účtoch, nepoisťuje vklady a poskytuje malú ochranu proti vlámaniu.

Čo sa stalo?

Všetko išlo dobre, ale len do chvíle, kým neprišla kríza. Tokeny, veľké aj malé, sa od začiatku roka výrazne znehodnotili. Medvedí trend, poháňaný masívnou averziou k riziku na globálnych trhoch, nabral na obrátkach a ničil hodnotu portfólií kryptomien.

Hodnota kolaterálu poskytnutého dlžníkmi prudko klesla. To znamenalo, že museli urýchlene splatiť úver alebo vložiť nové mince.

Terra: zo zasľúbenej zeme do údolia smrti

8. mája sa algoritmický stablecoin TerraUSD nečakane odtrhol od dolára a v priebehu niekoľkých dní klesol takmer na nulu. Juhokórejská spoločnosť Terraform Labs, vydavateľ TerraUSD a tokenu LUNA, sa neúspešne pokúšala stabilizovať situáciu, no nakoniec si uvedomila, že je jednoduchšie začať odznova a oznámila spustenie druhej verzie siete Terra 2.0.

Spoluzakladateľ spoločnosti Terra, Do Kwon, navrhol „plán obnovy“, ktorý zahŕňal externé financovanie a rekonštrukciu TerraUSD. V novej verzii má byť Stablecoin podporovaný nie algoritmami, ale skutočnými rezervami na báze jedna ku jednej.

Kolaps Terra sa považuje za východiskový bod pre sériu nešťastí, ktoré dodnes otriasajú kryptomenovým priemyslom.

Celsius: obeť alebo kat?

Mesiac po páde Terra, 13. júna, platforma pre kryptomeny Celsius s odvolaním sa na extrémne podmienky na trhu zmrazila všetky výplaty a najala si bankrotových poradcov.

Niektorí analytici sa domnievajú, že platforma mala problémy s likviditou ešte pred kolapsom Terra a že straty v pozíciách LUNA pôsobili ako spúšťač. Hovorí sa tiež, že to bol Celsius, kto začal proces straty spojenia TerraUSD s dolárom vytiahnutím 420 miliónov dolárov z protokolu Anchor UST.

Three Arrows Capital: topiaci sa utopenci

O dva týždne neskôr, 27. júna, maklér kryptomien Voyager Digital oznámil, že hedžový fond Three Arrows Capital so sídlom v Singapure má nedoplatky s viac ako 15 000 BTC (vyše 650 miliónov dolárov). O dva dni neskôr začala spoločnosť Three Arrows Capital likvidačné konanie. 1. júla podala návrh podľa paragrafu 15 amerického zákona o bankrote, ktorý umožňuje zahraničným dlžníkom chrániť americký majetok.

Voyager Digital: ďalší v poradí

Voyager Digital po bankrote Three Arrows Capital pozastavil všetky operácie na svojej platforme vrátane výplat. O týždeň neskôr, 6. júla, sám požiadal o bankrot v USA podľa § 11. Tento oddiel umožňuje prebiehajúcu reorganizáciu.

Očakáva sa, že americký veriteľ kryptomien čoskoro predstaví plán reštrukturalizácie a splácania dlhu.

terra

Krypto kríza v číslach

  • 1,6 miliardy dolárov – minulo sa na Terra na záchranu USDT a ona aj tak padla.
  • 10 miliárd dolárov – Pred bankrotom túto sumu spravovala spoločnosť Three Arrows Capital
  • Asi 5,5 milióna dolárov – Ľudia stratili prístup k svojmu majetku na uzamknutých platformách.

Čo to znamená?

Niekoľko ďalších platforiem pre kryptomeny hlásilo problémy a zadržalo výbery. Vauld so sídlom v Singapure zablokoval aktíva pre viac ako 800 000 zákazníkov. Spoločnosť vo svojom blogu uviedla, že čelila finančným ťažkostiam v dôsledku meniacich sa podmienok na trhu. Rovnaké opatrenia oznámil hongkonský veriteľ kryptomien Babel Finance. Ďalší veriteľ kryptomien, ktorý sa pripravuje na prevzatie: je pripravený na nákup prostredníctvom burzy kryptomien FTX.

Problémy veľkých hráčov v tomto odvetví pravdepodobne vyvolajú reťazový efekt, ktorý spustí sériu zlyhania medzi menšími projektmi.
Ďalší nový trend: konsolidácia priemyslu prostredníctvom procesu fúzií a akvizícií.

Pre bežného užívateľa je táto situácia zaťažená aj veľkými stratami. Všetko kvôli možnej blokáde finančných prostriedkov na platformách, ako aj prehlbovaniu medvedieho trendu.

Chronológia udalostí

1) Zakladatelia Three Arrows Capital sa dostávajú do problémov.

2) Maklér kryptomien Voyager Digital podal návrh na vyhlásenie konkurzu podľa časti 11 zákona o bankrote USA

3) Three Arrows Capital vyhlásený konkurz podľa čl. 15 zákona o bankrote USA

4) Three Arrows Capital nedokázali zaplatiť 15 000 BTC na žiadosť Voyager Digital

5) Three Arrows Capital predáva stETH na splatenie pôžičiek

6) Platforma Celsius pozastavuje výplaty z dôvodu krízy likvidity

7) Analytici a odborníci obviňujú Celsius Network z účasti na páde Terra (UST)

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár