Kryptoburzy sa snažia prejsť na Satoshi (SATS) a cena bitcoinu rastie

od Martin Tkáč

V auguste 2020 sa cena bitcoinu (BTC) zvýšila z približne 10 000 dolárov na asi 49 000 dolárov. V apríli 2021 dosiahol vrchol viac ako 62 000 dolárov.

Je to skvelá správa pre krypto priemysel, pretože ukazuje dôveru investorov a silu bitcoinu ako meny. Vďaka tomu sa však bitcoin zdá byť pre väčšinu ľudí príliš drahý a neprístupný.

Našťastie na tento problém existuje riešenie – implementácia Satoshi Standard (SATS) na zvýšenie rozšíreného prijímania bitcoinov. Nie je to veľká zmena paradigmy ani vytvorenie ďalšieho altcoinu alebo inej variácie bitcoinu. Namiesto toho je Satoshi Standard (SATS) spôsobom merania BTC v oveľa menších jednotkách.

SATS sú jednoduchšie na pochopenie, a preto je jednoduchšie ich kúpiť. V priebehu rokov sa ozývali výzvy na výmenu názorov na prijatie a implementáciu tohto prístupu.

V máji 2021 prominentný investor v oblasti kryptomien, obchodník a miliardár Mike Novogratz použil Twitter na povzbudenie búrz s kryptomenami, aby prijali a implementovali štandard Satoshi.

Je čas prejsť na satoshi. Príliš veľa ľudí mi hovorí, že 58 000 dolárov Bitcoin je príliš drahý. Ktorá burza bude mať prvú cenu za SATS?

Konajúc podľa Novogratzovej výzvy na SATS

Onedlho niekoľko búrz ponúkalo používateľom SATS pri nákupe, predaji a výmene BTC. Tento krok uvítala celá komunita kryptomien. AAX, inštitucionálna burza kryptomien, bola jednou z prvých, ktorá ponúkala konverziu zostatku BTC na SATS.

25. augusta 2021 spoločnosť AAX predĺžila túto ponuku. Uvoľnil samostatný trh SATS-USDT s minimálnym obchodom 0,1 dolára.

Burza cenných papierov robí bitcoin prístupnejším pre oveľa širšiu komunitu obchodníkov s kryptomenami a investorov. Je to tiež asi 1,7 miliardy ľudí na celom svete, ktorí majú malý alebo žiadny prístup k finančnému systému, známemu ako „unbanked“.

Prístup k tradičným financiám (bankové účty, úspory, úver a poistenie) je niečo, čo sa svetoví lídri, MMF, vlády, banky a globálne neziskové organizácie pokúšajú vyriešiť už desaťročia. Kryptomeny a burzy by mohli všetky tieto problémy vyriešiť.

Je však potrebná oveľa širšia úroveň znalostí a porozumenia. Samotná kryptomena sa musí stať otvorenejšou voči tejto obrovskej potenciálnej užívateľskej základni. Tu môže hrať dôležitú úlohu štandard Satoshi (SATS).

„Vyzývam burzy kryptomien a platobné systémy, aby venovali pozornosť popularizácii nového štandardu čo najskôr.“ Toto je jediný skutočný spôsob, ako čeliť myšlienke, že bitcoinová loď odišla a je len pre bohatých, hovorí Toya Zhang, zástupkyňa COO spoločnosti AAX.

Do hry vstupujú ďalšie výmeny

Niekoľko ďalších búrz začalo ponúkať túto funkciu po výzve Novogratza prijať SATS. Na Twitteri označil Binance, Coinbase a FTX, aby nemohli ignorovať verejný impulz k tejto zmene. Keďže sú jedným z lídrov na trhu, malo by to prirodzene viesť k tomu, aby podobný krok urobili aj ostatní.

Ostatné burzy, ako napríklad Bitfinex a OKcoin, tiež ponúkajú Satoshi ako možnosť pre používateľov na ich platformách. Vo väčšine prípadov ide skôr o front-end funkciu než o úplnú možnosť obchodovania. Vzhľadom na to, že komunita kryptomien je vo vzťahu k SATS všeobecne pozitívna, očakáva sa, že kroky v tomto smere budú v celom odvetví pokračovať zrýchleným tempom.

Prečo je implementácia SATS správna?

Bez ohľadu na to, či je hodnota bitcoinu 10 000 alebo 100 000 dolárov, veľká väčšina ľudí nikdy nebude vlastniť všetky BTC. Jednoducho ich nie je dosť na to, aby sa to stalo.

Súčasne bude existovať iba 21 miliónov bitcoinov, miliardám ľudí na celom svete to znemožní vlastniť jednu alebo viac mincí.

Až do rozsiahleho prijatia tejto mernej jednotky sa zdá, že bitcoin je len pre tých, ktorí majú slušné množstvo peňazí. Nie je to však tak, pretože každý si môže kúpiť bitcoin za malú sumu peňazí.

Široká verejnosť a ľudia s obmedzenými znalosťami kryptomien, keď sa stretnú s titulkami ako „Bitcoin dosahuje 60 000 dolárov“, bohužiaľ predpokladajú, že ide buď o koníček bohatých ľudí, alebo o drahé investičné aktívum.

Vnímanie formovalo realitu toho, čo ľudia vedia o bitcoine a iných kryptomenách. Bežný názor je, že to nie je niečo pre väčšinu ľudí.

Vnímaná nedostupnosť bitcoinu zároveň povzbudila milióny ľudí investovať do oveľa lacnejších a potenciálne rizikovejších altcoinov, tokenov a kryptomien.

Hacknuté peniaze, mince a tokeny založené na slabých alebo podvodných pravidlách predstavujú hrozbu pre celý sektor kryptomien. Niektoré z nich sú navrhnuté s jediným cieľom, vytlačiť od ľudí ťažko zarobené fiaty.

Prečo je SATS dobrým smerom?

Vďaka implementácii SATS sa z bitcoinu môže stať kryptomena, v ktorej si každý môže kúpiť, vymeniť a investovať. Aj keď to nemení hodnotu bitcoinu, zdá sa, že je psychologicky lacnejší, a teda prístupnejší.

Napríklad pri platbe v SATS je cena za šálku kávy 10 000 SAT (alebo 0 0001 BTC). Za 100 dolárov si môžu používatelia kúpiť 212 000 SAT, nie 0,00212 BTC. To hneď znie lepšie pre tých, ktorí chcú nakupovať BTC. Zhang z AAX uzatvára:

Samozrejme, okrem tohto posunu a rovnováhy trhu chápeme aj potrebu rozšírenia svetelnej siete. To zjednoduší vklady a výbery a zníži súvisiace poplatky. Spoločnosť AAX dnes robí prvý krok v tomto smere – ponúka nákup SATS vo výške 10 centov a viac bez provízií.

Na AAX sa očakáva, že SATS zaznamená svoje vlastné jedinečné cenové výkyvy, čím pre ne vytvorí miestny trh v kontexte širších pohybov cien BTC.

Prijatím SATS má sektor príležitosť rýchlo expandovať mimo zasvätených, investorov a nadšencov kryptomeny. Bitcoin sa nakoniec zosúladí so svojou pôvodnou víziou byť alternatívnou menou dostupnou pre každého.

Implementácia SATS môže hrať dôležitú úlohu pri privádzaní ľudí bez banky do finančného systému. Bude slúžiť všeobecnému dobru ľudstva a rozvojových krajín.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár