Krypto ako hazardné hry? To je to, čo chcú v Spojenom kráľovstve

Investovanie do kryptomien môže byť v Spojenom kráľovstve čoskoro regulované podľa rovnakých pravidiel ako hazardné hry.

od Martin Tkáč

Výbor pre štátnu pokladnicu Dolnej snemovne je medzistranícky výbor poslancov, ktorý bol zriadený na kontrolu výdavkov, správy a politík ministerstva financií Spojeného kráľovstva. Podľa nedávnej správy tento orgán odporučil, aby vláda regulovala obchodovanie s kryptomenami ako hazardné hry.

Návrh by znamenal, že na činnosť v oblasti kryptomien v Spojenom kráľovstve by dohliadala Komisia pre hazardné hry, pričom by ako vzor použila zákon o hazardných hrách z roku 2005.

Skupina by poskytovala poradenstvo a usmernenia jednotlivcom a podnikom v oblasti prevencie toho, čo nazýva „krypto hazard“. Okrem toho by uplatňovala opatrenia na predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v tomto sektore.
Transakcie s kryptomenami by sa tiež zdaňovali ako hazardné hry. Je možné, že by boli spoplatnené aj dodatočne „na podporu služieb poradenstva v oblasti dlhov a závislostí, po ktorých kryptografia zvyšuje dopyt“.

V správe sa odporúča, aby vláda zaujala „vyvážený prístup“ k podpore rastu tohto odvetvia. Upozorňuje tiež, že „kryptomeny, ktoré nie sú menami“ a „nemajú vnútornú hodnotu“, ako napríklad Bitcoin a Ethereum, predstavujú „osobitnú hrozbu“, ktorá si vyžaduje „odlišný prístup“.

Výbor ďalej poukázal na prirodzenú volatilitu cien kryptomien ako katalyzátora „výrazných ziskov alebo strát, ktoré neslúžia žiadnemu užitočnému spoločenskému účelu“.

To vedie výbor k záveru, že kryptomeny „sa viac podobajú hazardným hrám ako finančnej službe, čo potvrdzujú aj dôkazy o správaní spotrebiteľov, ktoré sme dostali“.

Správa tiež varuje, že ak vláda Spojeného kráľovstva bude regulovať maloobchodnú a investičnú činnosť ako finančnú službu podľa súčasného prístupu, „vytvorí to haló efekt“. Bude to viesť spotrebiteľov k presvedčeniu, že tieto činnosti „sú bezpečnejšie, ako sú, alebo chránené, hoci nie sú“.

Výbor preto dôrazne odporúča, aby vláda regulovala obchodovanie s kryptomenami a investovanie ako hazardné hry „v súlade so stanovenou zásadou rovnaké riziko, rovnaký regulačný výsledok“.

Reakcia odborníkov

Prvé reakcie na správu sú negatívne. Spoluzakladateľ a prevádzkový riaditeľ platformy na obchodovanie s kryptomenami Phinom Digital Ivan Ivančenko uviedol, že „považovať obchodovanie s kryptomenami za hazardné hry by bolo krokom späť pre ambície Spojeného kráľovstva a ďalším dôkazom, že krajina sa rýchlo stáva morom byrokracie“.

Ian Taylor, poradca Britskej asociácie obchodníkov s kryptomenami (CryptoUK), vo vyhlásení, ktoré poskytol novinárom, zdôraznil, že správa ministerstva financií je v rozpore s predchádzajúcim návrhom tohto orgánu na zosúladenie kryptomien s existujúcimi finančnými predpismi.

„CryptoUK dôrazne nesúhlasí so závermi výboru ministerstva financií a sme znepokojení a sklamaní týmito tvrdeniami, ktoré sú neužitočné, nepravdivé, zásadne chybné a nepodložené. Vyhlásenie neodráža skutočnú povahu, účel a potenciál odvetvia kryptomien.“

Spojené kráľovstvo a kryptomeny

Vláda Spojeného kráľovstva signalizovala, že by kryptomeny privítala, ale zaradila by ich do pôsobnosti existujúceho finančného práva. V apríli minulého roka však oznámila, že plánuje urobiť zo Spojeného kráľovstva „globálne centrum pre kryptoaktívne technológie“. Vtedajší minister financií Rishi Sunak v tom čase vo svojom vyhlásení uviedol:

„Mojou ambíciou je urobiť zo Spojeného kráľovstva globálne centrum pre kryptografické technológie. Opatrenia, ktoré sme dnes predložili, pomôžu zabezpečiť, aby spoločnosti mohli v tejto krajine investovať, inovovať a rozširovať svoju činnosť.“

Sunakov hlavný návrh na reguláciu sektora kryptomien zahŕňal reguláciu stablecoinu ako „uznanej formy platby“ v rámci existujúceho regulačného režimu.

V nedávnom dokumente vláda oznámila plán zosúladiť činnosť kryptomenových spoločností so zákonom o finančných službách a trhoch z roku 2000, ktorý reguluje tradičné obchodovanie.

Vláda Spojeného kráľovstva tiež začiatkom minulého roka oznámila, že spolupracuje s Kráľovskou mincovňou – oficiálnym výrobcom britských mincí – na vytvorení NFT. Projekt sa mal pôvodne spustiť v lete. Podľa správy výboru sa však zdá, že táto iniciatíva je mŕtva.

Britský kancelár pokladne a minister financií Jeremy Hunt sa k neúspešnému projektu NFT vyjadril takto:

„V Spojenom kráľovstve chceme byť vždy na čele nových technológií, ale svet sa odvtedy výrazne zmenil a nie sme presvedčení, že dopyt bude rovnaký.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár