Krajiny G7 zverejnili smernice o CBDC

od Martin Tkáč

Skupina siedmich ekonomicky najsilnejších krajín sveta tento týždeň diskutovala o digitálnych menách centrálnej banky (CBDC). V dôsledku diskusie boli vydané usmernenia týkajúce sa digitálnych mien.

G7 na CBDC

Predstavitelia G7 sa stretli 13. októbra vo Washingtone. Diskutovali o rôznych aspektoch digitálnych mien centrálnych bánk. V dôsledku toho schválili 13 pravidiel verejnej politiky na ich implementáciu.

Skupina G7 zahŕňa Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľkú Britániu a USA. Teraz nariadilo, aby všetky novo zavedené CBDC na trhu „neškodili“ centrálnym bankám, ktorých úlohou je udržiavať finančnú stabilitu.

Ministri financií a centrálni bankári skupiny G7 v spoločnom vyhlásení napísali:

Silná medzinárodná koordinácia a spolupráca v týchto otázkach pomáha zaistiť, aby inovácie vo verejnom a súkromnom sektore prinášali domáce a cezhraničné výhody a zároveň boli bezpečné pre používateľov a širší finančný systém.

Dodalo sa, že CBDC by mali v konečnom dôsledku doplniť hotovosť na trhu a majú pôsobiť ako likvidné a bezpečné zúčtovacie aktíva. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že digitálne meny musia byť aj energeticky účinné a plne interoperabilné cez hranice.

Politici skupiny G7 opätovne potvrdili svoju spoločnú zodpovednosť za minimalizáciu „škodlivých účinkov presahovania do medzinárodného menového a finančného systému“.

Vydávanie CBDC by malo „vychádzať z dlhodobých verejných záväzkov v oblasti transparentnosti, právneho štátu a riadneho hospodárskeho riadenia“.

Opakujúce sa podobné vyhlásenie väčšej skupiny krajín, predstavitelia krajín G7 uviedli, že žiadny globálny projekt stablecoin by nemal byť spustený, kým nespĺňa zákonné, regulačné a dozorné požiadavky.

Emisie CBDC

Stojí však za to dodať, že žiadna z krajín G7 zatiaľ CBDC nevydala. Spojené kráľovstvo je v tejto oblasti na čele, aktívne skúma technológiu blockchainu a potenciálne efekty emisií CBDC.

Je zaujímavé, že samotné Spojené štáty zaostávajú za svojimi plánmi na vydanie CBDC. Federálny rezervný systém zostáva voči vízii digitalizácie dolára veľmi skeptický. Amerika bude riskovať technologické a finančné zaostávanie, ak nebude vážne zvažovať vlastnú CBDC. Americká konkurentka Čína už robí veľmi pokročilé testy svojho e-jüanu.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár