Krajiny G7 veria, že s kryptomenami by sa malo zaobchádzať rovnako ako so zvyškom finančného systému

Krajiny G7 veria, že s kryptomenami by sa malo zaobchádzať rovnako ako so zvyškom finančného systému

0 komentárov

Ministri financií G7 chcú, aby čoskoro vstúpili do platnosti nové štandardy o finančnej stabilite a praní špinavých peňazí. Dôvod? Nedávne otrasy na trhu s kryptomenami. Okrem toho úradníci plánujú legálne prirovnať blockchainové aktíva k ich náprotivkom z tradičných trhov.

Kryptomeny = tradičné aktíva?

Aktíva v kryptomenách by mali fungovať podľa rovnakých štandardov ako zvyšok finančného systému, uviedla skupina ministrov financií zo siedmich najväčších rozvinutých ekonomík sveta.

Vo vyhlásení, ktoré vydali krajiny G7, sa v praxi požaduje sprísnenie pravidiel proti praniu špinavých peňazí a zverejňovanie rezerv stablecoinov. Všetko sa to deje v reakcii na kolaps stablecoinu Terra USD minulý týždeň.

„G7 je naďalej odhodlaná vytvárať vysoké regulačné štandardy pre globálne stablecoiny, ktoré sa riadia princípom rovnakého podnikania, rovnakého rizika a rovnakej regulácie,“ oznámili verejnosti.

Vyhlásenie tiež potvrdilo predchádzajúce správy, že členovia G7 požiadali Radu pre finančnú stabilitu (FSB), aby urýchlila regulačné práce súvisiace s blockchainovým priemyslom.

Úradníci tiež požadujú implementáciu legislatívy proti praniu špinavých peňazí. Tie sa majú inšpirovať kontroverznými pravidlami, ktoré už platia v jurisdikciách, ako je Európska únia. K tomu sa pridáva ustanovenie o „zverejňovaní a podávaní správ“ viazané na rezervy na podporu stablecoinov. Toto je jasná odpoveď na kolaps UST.

Smerovanie akcií G7 už skôr oznámil guvernér Bank of France, François Villeroy de Galhau, ktorý pred pár dňami povedal, že predstavitelia Spojených štátov amerických, Kanady, Japonska, Nemecka, Francúzska, Talianska a Spojeného kráľovstva  pravdepodobne budú hovoriť o problémoch súvisiacich s regulačným rámcom pre trh s kryptomenami.

„Európa pripravila cestu pre MiCA, povedal počas konferencie o rozvíjajúcich sa trhoch v Paríži s odvolaním sa na ustanovenia Európskeho parlamentu zamerané na vytvorenie regulačného rámca pre kryptomeny.“

Je to dobrá správa pre digitálne meny?

Otázka teraz znie: Je to dobrá správa pre blockchainový trh?

Odpoveď: Záleží. Všetko bude závisieť od detailov. Ak sú navrhnuté múdro, regulácie môžu skutočne posilniť trh s kryptomenami. Ak však predstavitelia G7 vytvoria nariadenia, ktoré napríklad sťažia vstup nových účastníkov na trh, alebo možno dokonca obmedzia služby obchodovania s digitálnymi aktívami pre veľké inštitúcie, bude to znamenať začiatok konca bitcoinového trhu, ako ho poznáme dnes.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár