Kradlo Nexo peniaze z charitatívnych organizácií?

od Martin Tkáč

Nexo zverejnilo na svojej webovej stránke záznam, v ktorom sa vyhráža, že podnikne právne kroky proti anonymnému používateľovi Twitteru.

NEWSLETTER okrypte.sk
Tento používateľ obvinil zakladateľov spoločnosti zo sprenevery peňazí z charitatívnej organizácie na liečbu detí pre ich vlastné potreby.

Peniaze ukradnuté z charity

Twitter účet, ktorý sa v tretej osobe nazýva „Otter“, včera zverejnil sériu tweetov. Tvrdí v nich, že zakladatelia Nexo ukradli peniaze charitatívnej organizácii. Tieto tweety získali tisíce lajkov a retweetov.

 

Z čoho ich Otter obviňuje?

Nasledujúce informácie pochádzajú od samotného Ottera a neboli nami obsahovo preverené. Firmu Nexo podľa užívateľa spoluvytvárali traja Bulhari.

Kosta Kantchev
Antoni Trenczew
Georgij Szulew

Z právneho hľadiska bol z registra vymazaný tretí z nich, Georgij Szulew. Je synom bývalej bulharskej podpredsedníčky vlády Lidie Szulevovej.

Otter hovorí, že v roku 2020 bulharskí novinári odhalili obrovský škandál okolo charitatívnej organizácie HelpKarma, ktorá sa zaoberá zdravotnou starostlivosťou o deti. Podľa bird.bg (Bureau for Investigative Reporting & Data) boli tieto dary použité na nákup nehnuteľností, luxusných výletov a podobne.

Zistili tiež, že Kalin Kanchev, otec prvého spoluzakladateľa spoločnosti Nexo, bol vymenovaný do predstavenstva spoločnosti HelpKarma v marci 2018.

Zhodou okolností (alebo nie) sa prvé ICO Nexo konalo v marci 2018.

Slova sa ujal minister financií

Otter hovorí, že HelpKarma vyzbierala milióny dolárov a darovala obrovské provízie:

  • Vedenie (otec 1)
  • Zakladateľ (synovec 1)
  • Platy pre spolupracovníkov s mesačným platom 50 000 dolárov (priemer v Bulharsku je len 1 000 dolárov).

Bol to taký škandál, že sa pripojil bulharský námestník ministra financií. Vypočítal, že 12,2 % daru bolo vyplatených ako „platy“, pričom by to malo byť len 5 %. Mimochodom, celkovo išlo len o 17 ľudí.

Konsta Kanczew však podľa Ottera aj tak spreneveril peniaze a použil ich na stavbu paláca. Anonymný používateľ uviedol, že peniaze pochádzajú z darov od viac ako 130 000 Bulharov, ktorí chceli pomôcť deťom.

Peniaze od HelpKarmy pre pôžičkovú spoločnosť

Ďalšie informačné centrum v Bulharsku, Lupa.bg, zistilo, že zatiaľ čo dary od HelpKarma prúdili, Credissimo a CredissimoSuper dostávali veľa kapitálu. Credissimo má údajne rovnakých akcionárov ako HelpKarma a Nexo. Je to bulharská úverová spoločnosť, ktorá ponúka hotovostné pôžičky za konkurenčných podmienok.

Stojí za to dodať, že Credissimo je v bielej knihe ICO Nexo spomenuté 32-krát.

Vyvrátenie obvinení?

Po tom, čo Otter zdieľal tieto obvinenia na Twitteri, Nexo v ten istý deň zverejnil na svojej webovej stránke dva záznamy. Jedným z nich je list, ktorý žiada účet na Twitteri, aby prestal uverejňovať príspevky a druhý je pokusom vyvrátiť obvinenia.

V príspevku čítame:

Niekoľko anonymných účtov na Twitteri používa klamstvá a deformácie v ďalšej očierňovacej kampani proti spoločnosti Nexo, pričom využíva krátke pozície na slabom trhu. Celá zápletka anonymnej skupiny shorterov je založená na povrchných klamstvách a ďalekosiahlych súvislostiach s rokom 2020.

Otter tvrdí, že okrem týchto dvoch stránok dostal aj ponuku na odkúpenie svojho účtu za 25 000 dolárov.

Nexo, ktorá ponúka úrokovú sadzbu 18% na kryptomeny, tvrdí, že obsluhuje viac ako štyri milióny zákazníkov. Podľa údajov na svojom webe spravuje aj sumu cez 12 miliárd USD.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár