Krach kryptomien americkej ekonomike neublíži, tvrdí Goldman Sachs

od Martin Tkáč

Investičná banka Goldman Sachs uviedla, že pokles kurzov kryptomien pravdepodobne neovplyvní americkú ekonomiku.

Vo štvrtkovom výskume nadnárodná spoločnosť so sídlom v New Yorku napísala:

Nedávny pokles cien kryptomien je v porovnaní s čistým majetkom amerických domácností veľmi malý. Preto je nepravdepodobné, že by spôsobil vážne škody.

Trh s kryptomenami tento rok utrpel obrovské straty. Bitcoin, najväčšie digitálne aktívum podľa trhovej kapitalizácie, sa momentálne obchoduje za 29 006,89 USD. To znamená, že stráca 57,83 % z ATH z novembra 2021 vo výške 68 789,63 USD.

Klesajúci trend na trhu sa za posledné dva týždne zvýšil. Hlavným dôvodom bol kolaps dvoch obrovských kryptomien – stablecoinu TerraUSD (UST) a jeho sesterského tokenu LUNA.

Goldman Sachs

Nie je potrebné sa obávať

Výskumníci z investičnej banky však tvrdia, že kým investori prišli o miliardy dolárov a americké domácnosti majú množstvo kryptomien, netreba sa báť. V dokumente sa píše:

Krach vyvolal otázky, či tento pokles bohatstva môže ovplyvniť americké výdavky a ponuku pracovnej sily. Podľa nášho hrubého odhadu americké domácnosti držia približne jednu tretinu globálneho trhu s kryptomenami. Ak áno, posledný pokles je veľmi malý v porovnaní s čistým majetkom domácností v USA, ktorý v minulom roku dosiahol 150 biliónov dolárov. Preto očakávame, že vplyv nedávneho poklesu cien kryptomien na celkové výdavky bude tiež veľmi malý.

V poznámke dodal, že by to malo tiež malý vplyv na zamestnanosť v USA. Miera profesionálnej aktivity mladších mužov – z ktorých väčšina má kryptomeny – sa úplne vrátila na úroveň pred pandémiou.

Pri zvažovaní vplyvu poklesu hodnoty kryptomien na americkú ekonomiku je dôležité pripomenúť, že veľkú časť kryptomenového bohatstva vlastnia občania iných krajín.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár