Korelácia zlata bitcoinu dosahuje ročný vrchol

Kurz bitcoinu (BTC) sa dlho zdal byť odpojený od väčšiny ostatných trhov. Od začiatku globálnych makroekonomických a geopolitických nešťastí sa však trh s kryptomenami správa takmer identicky ako napríklad akciový trh.

od Martin Tkáč

Newsletter news
V súčasnosti je situácia úplne opačná. Cena bitcoinu sa čoraz viac podobá zlatu. Korelácia medzi týmito dvoma aktívami vzrástla na najvyššiu úroveň za viac ako rok.

Korelácia bitcoinu so zlatom

Toto je výsledok štúdie vykonanej platformou Kaiko Data na analýzu trhu. Odborníci tvrdia, že zlatu sa v poslednom čase skutočne darí prekvapivo zle. Spočiatku ceny zlata rástli v reakcii na konflikt na Ukrajine. V konečnom dôsledku však zlato aj bitcoin od začiatku roka stratili dvojciferné percentá.

Po tom, čo zlato výrazne ťažilo z rusko-ukrajinského konfliktu v prvom štvrťroku roka, stratilo všetky svoje zisky a teraz je medziročne nižšie o 10 %. Bitcoin sa tento rok prepadol aj dvojciferne, pod tlakom globálneho menového sprísnenia.
Zarážajúci je najmä fakt, že podľa Kaiko Data inflácia neslúžila zlatu. Správa hovorí, že „zlato zlyhalo ako bezpečný prístav“. Zrazu to prestalo byť nástrojom na zbieranie peňazí, akým to bolo celé desaťročia. To znamená, že Bitcoin a zlato sa zrazu stali oveľa podobnejšie aj v inom ohľade.

Silný americký dolár je pre BTC zlý

Relatívna sila amerického dolára tiež posilňuje tento korelačný efekt medzi zlatom a bitcoinom. Silný dolár je zlý pre obe aktíva, čo spôsobuje výrazné zvýšenie korelácie medzi nimi.

Za posledný rok bitcoin do značnej miery nesúvisel so zlatom. Korelácia sa pohybovala medzi negatívnou 0,2 a pozitívnou 0,2. Ale keďže americký dolár naďalej naberá na sile, čo má negatívne dôsledky pre kryptomeny aj zlato, korelácia medzi týmito dvoma aktívami sa posunula.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár