Korelácia medzi BTC a ETH z Wall Street zostáva vysoká

Korelácia medzi BTC a ETH z Wall Street zostáva vysoká

od Martin

Posledné týždne neboli k trhu s kryptomenami veľmi láskavé. Bitcoin a zvyšok altcoinov zaznamenali výrazné prepady, nehovoriac o kolapse ekosystému Terra. Je zaujímavé, že tento medvedí trend silne koreloval s najväčšími americkými akciovými indexmi. V skutočnosti korelácia medzi Wall Street a bitcoinom dosiahla rekordné úrovne.

Náprava na trhu

Po ťažkom začiatku roka sa bitcoin a väčšina kryptomien začali v marci opäť zhodnocovať. Samotný BTC vzrástol na takmer 50 000 dolárov po tom, čo šesť týždňov predtým klesol pod 35 000 dolárov.

Podobne na tom bol aj americký akciový trh. Všetky benchmarky – S&P 500, Dow Jones a Nasdaq Composite – klesli pred marcom, ale koncom marca zamierili na sever.

Vtedy sa trend obrátil. Americká centrálna banka začala zvyšovať úrokové sadzby po rokoch voľnejšej politiky. Dôsledkom boli obrovské prepady na digitálnych a tradičných trhoch. V jednom momente sa hodnota BTC znížila takmer na polovicu a teraz sa pohybuje okolo 30 000 dolárov.

Oveľa viac regulované a vo svojej podstate menej volatilné americké akciové indexy utrpeli zároveň miernejší pokles. Stále však zaznamenávajú straty. Dow klesol o 12 %, S&P o 15 % a Nasdaq, poháňaný korekciou technologického sektora, stratil 22 %.

Včera bol najhorší obchodný deň od začiatku pandémie COVID-19 – straty dosiahli 5 %. Futures tiež klesli, čo vyvolalo obavy z medvedieho trhu a dnešné otvorenie trhu prinieslo ešte väčšie škody.

Nárast korelácie medzi kryptomenami a americkými akciami

Analytická spoločnosť IntoTheBlock na základe vyššie uvedených údajov dospela k záveru, že korelácia medzi dvoma najväčšími kryptomenami – BTC a ETH – a tromi najdôležitejšími americkými akciovými indexmi sa zvýšila na niekoľkomesačné maximá.

30-dňová korelácia je teraz nad 0,9 (najvyššia možná hodnota je 1). IntoTheBlock poznamenáva, že „kryptomeny sa pohybujú takmer v tandeme s tradičnými akciami“.

Zároveň zlato, tradične považované za bezpečný prístav, vyvrcholilo začiatkom marca, no odvtedy tiež prudko klesá.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár