Korekcia kryptomien suvisí s históriou

od Martin Tkáč

Predvčerom boli bitcoiny a zvyšok trhu ovplyvnené korekciou. Červená farba sa objavila takmer na každom majetku a vo väčšine prípadov išlo o dvojciferné poklesy.

V prípade BTC bola korekcia pokračovaním väčšieho odrazu, ktorý sa začal po dosiahnutí ATH 65 000 USD v apríli.

Predtým, ako prejdeme k nedávnym udalostiam, stojí za to preskúmať, čo sa stalo predtým. Najskôr na konci roku 2020 vstúpil bitcoin do vzostupného cyklu. Potom začala prudko stúpať hodnota, zlomil predchádzajúce ATH na 20 000 dolárov a do januára 2021 sa nachádzal na neznámom území.

Približne v rovnakom čase spoločnosť Tesla odhalila, že kupuje BTC za 1,5 miliardy dolárov. Spoločnosť však nebola prvá. Do sveta kryptomien sa už vrhli giganti ako MicroStrategy, MassMutual, Square a ďalší o čom sme informovali.

Nákup spoločnosti Tesla sa však považuje za najdôležitejší z dôvodu popularity značky a jej generálneho riaditeľa Elona Muska. Krátko nato výrobca elektrických vozidiel oznámil, že povolí platby BTC za svoje výrobky. Toto oznámenie malo za následok ešte väčší rast cien. Výsledkom bol rekord všetkých čias v polovici apríla vo výške 65 000 dolárov.

 

 

Pozitívny vzťah medzi Teslou a bitcoinom však netrval dlho. Výrobca elektromobilov vypol platby BTC a cena kryptomeny začala výrazne klesať.

Situácia sa zhoršila až vtedy, keď inštitúcie zakázali používanie kryptomien Čínou. Zatiaľ čo BTC od maxima v polovici apríla stratil okolo 25 000 dolárov, najhoršie ešte len malo prísť.

A prišlo to včera. Aj keď dôvody prudkého poklesu stále nie sú isté, faktom zostáva, že bitcoin stratil na hodnote 10 000 dolárov behom niekoľkých minút. Pôvodná kryptomena sa prepadla na trojmesačné minimum na 30 000 dolárov.

BTC sa čiastočne zotavil a momentálne sa obchoduje nad 40 000 dolárov. Doteraz údaje ukazujú, že od aprílového ATH stratil BTC viac ako 50% svojej hodnoty.

Kráľovi digitálnych aktív však podobné úpravy nie sú cudzie. Posledný pullback sa v skutočnosti ani percentuálne nezaraďuje medzi päť najlepších.

Jediný spôsob, ako tu vyhrať, je #HODL.

– Dan Tapiero

Napriek trochu radikálnemu prístupu, pričom niektoré z úprav sa analyzujú každoročne a iné každý deň, je možné spravodlivo povedať, že BTC zažil veľa obrovských poklesov cien.

V apríli 2013 kryptomena za dva dni poklesla o viac ako 80%. A v marci minulého roku stratila aktíva za jeden deň 55%.

Aj napriek tomu bol nedávny pokles rekordný. Stala sa najväčšou korekciou BTC voči americkému doláru v histórii.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár