Kongresmani vyšetrujú úlohu SEC pri zatknutí Sama Bankmana-Frieda

Dvaja členovia Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov amerického Kongresu majú otázky pre predsedu Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Garyho Genslera týkajúce sa prípadu krachu FTX. Otázkou je načasovanie obvinenia a zatknutia zakladateľa burzy a jej bývalého generálneho riaditeľa Sama Bankmana-Frieda.

od Simona

Newsletter news

Vážne pochybnosti o činnosti SEC

V oznámení z 10. februára predseda výboru Patrick McHenry a jeho člen Bill Huizenga uviedli, že načasovanie obvinenia a zatknutia Bankmana-Frieda na Bahamách pre nich vyvoláva „vážne“ otázky a vyvoláva pochybnosti o spolupráci SEC s ministerstvom spravodlivosti. Obaja politici chcú, aby im Gensler poskytol dokumentáciu k prípadu od oddelenia SEC pre presadzovanie práva.

Čo je v stávke? Pripomeňme, že Bankman-Fried mal 13. decembra vypovedať online pred Výborom Snemovne reprezentantov pre finančné služby. Výbor vyšetroval príčinu kolapsu burzy kryptomien FTX

Bývalý generálny riaditeľ FTX bol však 12. decembra zatknutý na Bahamách.

Nasledujúci deň ho SEC obvinila z finančného podvodu („zatajenie presmerovania finančných prostriedkov zákazníkov FTX do spoločnosti Alameda Research, ktorá obchoduje s kryptomenami“). Podobné obvinenia v ten deň vzniesla aj prokuratúra USA pre južný okres New Yorku a Commodity Futures Trading Commission.

Už vtedy sa objavili názory, že k zatknutiu došlo 12. decembra, aby Bankman-Fried nemohol svedčiť v Kongrese.

FTX

Bola FTX práčkou peňazí?

V súvislosti s prípadom sa pravdepodobne opäť objavia konšpiračné teórie o prepojení medzi americkými orgánmi vrátane SECa FTX.

Pripomeňme si, že Bankman-Friedova (pravdepodobne už bývalá) partnerka Caroline Ellisonová, ktorá viedla spoločnosť Alameda Research, je dcérou Glenna Ellisona, ktorý je zasa spojený s MIT a pozná Garyho Genslera.

Krátko po krachu FTX sa na internete objavili teórie, ktoré naznačovali, že burza Bankman-Frieda bola v skutočnosti „práčovňou peňazí“ pre Demokratickú stranu.

Ako sme už písali v našom článku na túto tému, základ tejto teórie je dosť chabý. To, samozrejme, neznamená, že nebudú použité v politickom boji. Obaja kongresmani, ktorí sa o tento prípad zaujímajú, sú z Republikánskej strany, takže možno chcú politicky zasiahnuť Genslera – nominanta Joea Bidena.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár