Kongresman Tom Emmer chce zakázať CBDC

Americký kongresman Tom Emmer pripravil návrh zákona proti sledovaniu občanov centrálnymi bankami. V praxi by išlo o legislatívu, ktorá by zabránila vydávaniu CBDC v USA. Jeho zámerom je „zastaviť snahy nevolených byrokratov“ „zbaviť Američanov práva na finančné súkromie“.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Tom Emmer nechce vydávanie CBDC

Republikánsky kongresman Tom Emmer oznámil, že do legislatívneho procesu predložil návrh zákona proti bankovému dohľadu. Ako hovorí, chce zabrániť sledovaniu občanov.

Digitálny dolár, ak by skutočne vznikol, by mohol centrálnej banke pomôcť analyzovať, aké produkty Američania kupujú. Umožnil by tiež úradom sledovať občanov. Úradníci by napríklad vedeli, kde sa konkrétny spotrebiteľ práve nachádza. Ten by totiž za sebou rozhádzal symbolické omrvinky v podobe nákupov v jednotlivých obchodoch.

To však nie je koniec príbehu. S CBDC je spojené aj riziko vydávania označených peňazí, ktoré možno minúť len na určitý tovar, ako aj meny s vopred určeným dátumom platnosti. Posledný uvedený mechanizmus by centrálnej banke uľahčil kontrolu miery obehu peňazí v ekonomike a obmedzil by slobodu Američanov.

cbdc

Emmer vo svojom tweete vysvetlil, že návrh zákona „zakazuje Fedu vydávať CBDC“. Okrem toho zakazuje centrálnej banke používať CBDC v menovej politike a kontrolovať ekonomiku.

Návrh zákona zatiaľ podporujú: French Hill, Warren Davidson, Andy Biggs, Mike Flood, Byron Donalds, Pete Sessions, Barry Loudermilk, Young Kim a Ralph Norman.

Kongresman, ktorý má rád bitcoin

Emmer je známym podporovateľom kryptomien a nepriateľom „nevolených úradníkov“.

Minulý rok obvinil Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) z politizácie regulácie:

„Pod vedením Garyho Genslera sa SEC stala regulátorom bažiacim po moci, ktorý politizuje presadzovanie práva tým, že obťažuje spoločnosti, aby „prišli a porozprávali sa“ s Komisiou, a potom ich zasypáva opatreniami na presadzovanie práva, čím ich odrádza od spolupráce.“

Minulý rok medzitým Emmer a senátor Ted Cruz predložili ďalší návrh zákona, ktorý by tiež zakázal Federálnemu rezervnému systému vydávať CBDC. Texaský senátor varoval, že digitálny dolár by sa mohol používať „ako priamy nástroj sledovania“ na sledovanie „súkromných transakcií Američanov“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár