Komisár SEC: Musíme vyriešiť niekoľko problémov s DeFi

od Martin Tkáč

Komisárka SEC Caroline Crenshaw chce, aby projekty DeFi spolupracovali s ich výborom pri hľadaní právnych riešení na zabezpečenie súladu s platnými predpismi.

Komisár SEC chce preskúmať tému DeFi

Komisárka SEC Caroline Crenshaw zdôraznila výhody decentralizovaného financovania a zároveň varovala pred nebezpečenstvom nezavedenia ochranného regulačného rámca pre tento nový trh.

Crenshaw hovorí, že komunita DeFi musí riešiť problémy s transparentnosťou a falošnou pseudonymizáciou a zároveň dodržiavať pravidlá SEC.

V odvážnom novom svete DeFi ešte nebol široko prijatý žiadny regulačný rámec, ktorý by poskytoval dôležité záruky na iných trhoch

S odvolaním sa na to, čo vidí ako nedostatok transparentnosti, Crenshaw povedala, že DeFi nemá žiadnu ochranu trhu, čo „vytvára dvojúrovňový trh, kde profesionálni investori a zasvätení dosahujú obrovské zisky.“

Zatiaľ čo kód pre väčšinu projektov DeFi je open source a všetky transakcie sú zaznamenané na blockchaine, komisárka hovorí, že drobní investori sú aj tak v nevýhode.

Podľa jej názoru „nie je múdre budovať finančný systém, ktorý vyžaduje, aby investori mali aj sofistikovaných interpretov zložitého kódu“. Inými slovami, menší investori nie sú schopní plne vedome investovať na trhu DeFi.

Crenshaw tiež zdôraznila obavy týkajúce sa prepojenia medzi pseudonymizáciou a manipuláciou s trhom. Keď účastníci trhu konajú anonymne, je ťažké sledovať a zmierňovať manipulácie s robotmi a tajné dohody na trhu. Povedala, že menší obchodníci sú zvyčajne najviac vystavení stratám v dôsledku manipulácie s trhom, pretože bežné signály, ako je objem obchodovania a dynamika, sa stávajú nespoľahlivými.

Okrem toho sa domnieva, že o projektoch DeFi by sa malo otvorene diskutovať so SEC.

Mám podozrenie, že väčšina retailových investorov pri prechode na DeFi tak neurobí, pretože hľadajú viac súkromia a hľadajú lepšie výnosy, než si myslia, že môžu získať z iných investícií“

Ako chrániť investorov?

Vo svojom prejave 12. októbra na konferencii SEC Speaks Crenshaw naznačila, že existujúce regulačné rámce, ako napríklad funkcie stráženia brány na iných trhoch, sú dostatočné na ochranu investorov v priestore digitálneho trhu.

Aj keď súčasná Crenshawova kritika DeFi celkom neodráža bojovné nálady prominentných kryptoskeptikov, akými sú senátorka Elizabeth Warren a bývalý komisár Dan Berkovitz, je menej priaznivá ako prístup komisárky SEC Hester Pierceovej týkajúci sa schválenia zákona o bezpečnom prístave, ktorý by vývojárom webu poskytol výhody.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár