Kolumbijčan predáva kokaín ako NFT

od Martin Tkáč

NFT sa za poslednú dobu rozrástla natoľko, že sa stala jednou z najobľúbenejších foriem predaja umenia na internete. Jednoduchosť vydávania nevymeniteľných tokenov prinútila ľudí predať obrázky čohokoľvek za horibilné sumy.

A je to doslova. Na trhoch NFT sa začali objavovať diela predstavujúce svinské obrázky. Influencer Instagramu predal svoju lásku ako NFT za 250 000 dolárov. Aj speváčka Doda sa rozhodla predať svoje telo vo forme nevymeniteľného tokenu.

K tomuto trendu sa pridali dokonca aj deti. Napríklad 12-ročný Benjamin Ahmed zarobil milióny dolárov na predaji svojej série NFT Weird Whales.
Zdá sa teda, že obchodovaniu s NFT sa medze nekladú. Teraz to potvrdil kolumbijský umelec známy ako Camilo Restrepo.

Predaj kokaínu v NFT

Pochádza z Medellin Restrepo a 17 . júna začal vydávať a predávať kokaín vo forme NFT. Jeho nevymeniteľné tokeny sú trojrozmerné obrázky bielych obdĺžnikov predávané ako súčasť série s názvom „Koks ToN oF“. Biele obdĺžniky predstavujú kilogramové balenia kokaínu, v ktorých sa tvrdé drogy zvyčajne predávajú. Kupujúci dostávajú majetok NFT týchto balíkov „kolumbijskej pochúťky“. Spoločnosť Restrepo vydala približne 1 000 takýchto tokenov, spolu 1 tonu.

Umelec plánoval zverejniť na sociálnych sieťach každý „balík“, ktorý predal. Rýchlo však zistil, že jeho najväčším problémom je marketing.

Kedykoľvek umelec zverejnil predaj NFT na platformách, ako je Twitter, príspevok bol čoskoro odstránený alebo jeho účet zatvorený. Umelec sa teda presťahoval na Instagram. Tam však narazil na podobný problém.

Platforma už odstránila dva príspevky týkajúce sa kokaínu NFT. Varovala tiež, že ak bude tretí príspevok vymazaný, jeho účet bude navždy zakázaný. Ukázalo sa teda, že propagácia umelcových diel na sociálnych sieťach je v zásade nemožná. V rozhovore pre Input Mag sa umelec k varovaniu Instagramu vyjadril nasledovne:

Myslím si, že algoritmus nevidí rozdiel medzi kryptomenou kokainom a skutočnou drogou.

Pranie špinavých peňazí?

Už nejaký čas sa verí, že vysoká popularita NFT súvisí s ich používaním ako prostriedku na pranie špinavých peňazí. Kryptomeny sú už roky spojené s predajom drog. Preto kolumbijské banky zablokovali ich službu. Umelec našiel východisko. Vrátil klientom Ethereum, ktorým zaplatili za jeho NFT, a na jeho bankový účet poslali kolumbijské peso.

Minulý mesiac populárny analytik kryptomien, ktorý používa pseudonym Mr. Whale, vyzdvihol používanie NFT na pranie špinavých peňazí. Vysvetlil, že bohatí ľudia používajú iba nevymeniteľné tokeny na presun svojich nezákonne zarobených peňazí cez kanál, ktorý ich vyčistí a bude pôsobiť legitímne. Mr. Whale porovnal tento proces so spôsobom, akým sa peniaze perú prostredníctvom umeleckých diel. Vzhľadom na kvalitu digitálneho „umenia“ predávaného za milióny dolárov ako NFT môže mať pravdu.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár