Kolumbia vydá CBDC. Dôvod? Boj proti neplateniu daní

V rámci nového programu daňovej reformy plánuje kolumbijská vláda vydať CBDC, ako aj zaviesť limity na hotovostné transakcie.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER okrypte.sk

Kolumbijské CBDC

Kolumbia zvažuje spustenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Oficiálne je cieľom uľahčiť transakcie, ale aj znížiť daňové úniky občanov. Túto informáciu potvrdil Luis Carlos Reyes, šéf kolumbijského daňového a colného úradu. Podrobnosti o novom návrhu menových orgánov, žiaľ, neuviedol.

Je však známe, že CBDC má byť súčasťou širokého programu daňových reforiem, ktoré presadil prezident Gustavo Petro. Funkcie sa ujal len začiatkom augusta tohto roka, no má ambiciózne plány na zavedenie veľkých zmien v krajine. V rámci boja proti hrozbe vyhýbania sa daňovým povinnostiam vláda tiež plánuje zakázať hotovostné transakcie presahujúce 10 miliónov kolumbijských pesos (2 350 USD).

Jedným z dôležitých cieľov je, aby sa platby za určitú sumu zaznamenali na elektronickom médiu
-povedal Reyes.

Údaje kolumbijskej centrálnej banky ukazujú, že obeh bankoviek v krajine dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 17 mesiacov. Obyvatelia krajiny stále preferujú hotovosť ako formu platby za nákupy. Približne 94 % občanov používa papierové peniaze a mince. 80 % tak robí pri nákupe potravín, 78 % pri dobíjaní mobilu a 77 % pri platbe za byt.

Skutočná myšlienka CBDC

Kolumbia sa pripája k ďalším latinskoamerickým krajinám, ktoré pracujú na svojich CBDC, vrátane Brazílie, Mexika a Peru. Krajina je však prvou, ktorá takto otvorene hovorí o hlavnej myšlienke CBDC. Ide o obmedzenie súkromia a zvýšenie kontroly nad občanmi. V momente, keď budú všetky transakcie evidované v elektronickej sieti (je pochybné, že ide o blockchain, zrejme nejakú vládnu náhradu), bude takmer nemožné vyhnúť sa plateniu odvodu štátu.

To je zrejme aj cieľom Číny, ktorá je dnes lídrom, čo sa týka práce na digitalizácii jüanu. Boli tam vykonané pokročilé testy CBDC, okrem iného počas olympijských hier v Pekingu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár