Kolaps SVB podporuje problémy spoločnosti Circle. Viac ako 3 miliardy dolárov z rezerv spoločnosti uviazli v banke

Krach banky Silicon Valley Bank (SVB) predstavuje najväčší bankrot svojho druhu za viac ako desať rokov. Táto katastrofa má svoj odraz aj v sektore kryptomien, čoho sme v súčasnosti svedkami. Služby SVB totiž využíva množstvo technologických hráčov vrátane tých, ktorí pôsobia v odvetví digitálnych aktív. Jednou z takýchto spoločností je Circle, emitent druhého najväčšieho stablecoinu z hľadiska trhovej hodnoty na svete, USDC. Spoločnosť práve oznámila, že jej krach banky spôsobil veľké komplikácie.

od Simona

Newsletter news

Circle vo vážnych problémoch

V dôsledku stredajšej správy SVB, že spoločnosť plánuje získať 2 miliardy USD na financovanie po strate, ktorú utrpela predajom svojich aktív, sa investori v panike vrhli na výber svojich vkladov. Jednou zo spoločností, ktorá sa rozhodla stiahnuť svoje prostriedky z banky, bola aj spoločnosť Circle.

V piatok však bolo oznámené, že príkaz na výber iniciovaný vo štvrtok nebol úplne spracovaný. V dôsledku toho v banke uviazli aktíva v hodnote 3,3 miliardy USD, ktoré tvorili časť stablecoinových rezerv USDC. Obavy týkajúce sa kryptomeny od spoločnosti Circle začali tento týždeň narastať aj po tom, ako sa v nedávnej audítorskej správe zistilo, že k 31. januáru bolo vo viacerých finančných inštitúciách uložených až 8,6 miliardy USD, teda približne 20 % rezerv stablecoinu. Dve z nich sú krachujúce banky Silvergate a Silicon Valley Bank.

 

V snahe byť v tejto veci čo najtransparentnejší zverejnila spoločnosť Circle 10. marca na svojom Twitteri nasledujúcu správu:

„Po dnešnom neskorom potvrdení, že prevody iniciované vo štvrtok na vyrovnanie zostatkov ešte neboli spracované, zostáva v SVB 3,3 miliardy USD z približne 40 miliárd USDC rezerv.“

USDC emitent sa pripojil k mnohým ďalším, ktorí vyzývajú SVB, aby pokračovala. Ako tvrdí spoločnosť, pre hospodárstvo USA je to mimoriadne dôležité. Okrem toho spoločnosť Circle na Twitteri vyhlásila, že sa bude riadiť usmerneniami, ktoré dostala od štátnych a federálnych regulačných orgánov.

K uvedenému vyhláseniu sa vyjadril aj Dante Disparte, riaditeľ pre stratégiu a vedúci globálnej politiky spoločnosti. Vo svojom vyhlásení zdôraznil, že „spoločnosť Circle v súčasnosti chráni USDC pred zlyhaním čiernej labute v bankovom systéme USA“. Okrem toho žiada Federálnu korporáciu pre poistenie vkladov, aby vstúpila do hry so záchranným plánom pre SVB.

„Bez federálneho záchranného plánu to všetko bude mať širšie dôsledky pre podniky, bankovníctvo a podnikateľov,“ uvádza.

Médiám to povedal aj hovorca spoločnosti Circle:

„SVB je jedným zo šiestich bankových partnerov, ktorých Circle využíva na správu približne 25 % rezerv USDC držaných v hotovosti. Zatiaľ čo čakáme na objasnenie, ako sa nútený dohľad FDIC dotkne jej vkladateľov, Circle a USDC naďalej normálne fungujú.“

Kľúčové burzy zastavili konverzie USDC

Týmto sa problémy spoločnosti stojacej za USD Coin nekončia. Necelú hodinu po tom, čo spoločnosť Circle zverejnila správu, že časť jej rezerv uviazla v banke, kryptomenová burza Coinbase oznámila, že „dočasne zastavuje konverzie USDC/USD na víkend, kým sú banky zatvorené“.

„Počas rušných období sa konverzie spoliehajú na prevody USD z bánk, ktoré sa vyrovnávajú počas bežných bankových hodín. Po otvorení bánk v pondelok plánujeme obnoviť konverzie,“ uviedla spoločnosť.

Táto situácia len dokazuje, akým problémom čelia centralizované burzy kryptomien po tom, čo Silvergate prestala poskytovať 24-hodinové bankové služby. Krátko po Coinbase sa pridala aj najväčšia svetová platforma na obchodovanie s digitálnymi aktívami Binance, ktorá oznámila, že dočasne zastavuje konverziu USDC na BUSD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár