Kolaps fiat peňazí môže byť bližšie, ako si myslíme

Ľudia, ktorí infláciu zapríčinili, sú stále za kormidlom. Nové tlačenie peňazí je za dverami.

od Rastislav Vasilišin

Čo je hlavným dôvodom kolapsu fiat mien?

Strata dôvery. 

 A nie je to nič nové. História je plná príkladov.

Či to bolo v prípade Libanonu, Zimbabwe, Argentíny, či Turecka, vždy to bolo spôsobené expanzívnou monetárnou politikou. Inými slovami, politici neodolali pokušeniu natlačiť si pre seba nové peniaze a mena sa zrútila. 

Odlišné technológie rovnaká infláci

Ale to nie je problém len novodobých mien. Svoje by vedeli rozprávať aj starovekí Rimania, keďže znehodnocovanie meny prispelo aj k rozpadu Rímskej ríše.

 Princíp ostal, zmenila sa len forma. Namiesto digitálneho tlačenia nekrytých peňazí, v starorímskych časoch sa mena znehodnocovala pridávaním medi k drahým kovom. 

Odlišné technológie rovnaká infláci

Takto Rimania dokázali raziť mince s nižším obsahom zlata a striebra. Numizmatici  nazývajú tento koncept ako ukrajovanie mincí. 

 Takže, aj keď sú súčasné finančné technológie značne vyspelejšie od peňažného systému Rimanov, spôsob devalvácie je v podstate ten istý. A keďže sa nezmenili ani politici, výsledok rovnice je vždy rovnaký. Vysoká inflácia, krach ekonomiky a s tým spätý rozpad spoločnosti. 

Rovnakému rozpadu aký zažívali Rimania, dnes čelí celá západná civilizácia.

Vopred prehraný boj

USA a EÚ dnes v dôsledku neúmerného tlačenia peňazí prežívajú časy najvyššej inflácie za 40 rokov.

Bohužiaľ, ľudia, ktorí takého znehodnotenie peňazí zapríčinili, sú stále za kormidlom a dokonca sa ju snažia naprávať. To je, ako keby  ľudia s patologickou vášňou podpaľovať, naďalej viedli hasičský zbor. 

Po rokoch nulových úrokových sadzieb a natlačenia biliónov dolárov z ničoho, sa dnes americký Fed rozhodol urobiť otočku, zvýšiť sadzby a stiahnuť peniaze z obehu. 

Presne to bolo úspešné riešenie v boji s infláciou v 70. a 80. rokoch. Avšak dnes to nebude také jednoduché.

Americká ekonomika je diametrálne odlišná od tej z 80-tych rokov. 

Napríklad americký štátny dlh je dnes na úrovni 130 % HDP. V porovnaní s 35 percentami v roku 1980, je to takmer štvornásobný nárast.

Súvaha americkej vlády eviduje dlh vo výške 31 biliónov dolárov. V 80-tych rokoch americkej centrálne banke stačilo zvýšiť úroky na úroveň inflácie a bolo po extrémnom raste cien.

Dnes to však nepripadá do úvahy. Ak by totiž Fed zvýšil sadzby na 8 %, americká ekonomika by sa zrútila.

Stačí sa len pozrieť na trhy, čo spôsobilo zvýšenie kľúčových úrokov na úroveň 3 %. Nehovoriac o tom, že by Amerika so sebou stiahla aj globálnu ekonomiku. Stále totiž platí, že keď si Amerika kýchne, celý svet chytí chrípku.

Nové tlačenie peňazí je za dverami

Takže Fed nemá inú možnosť, ako zasa začať s novým kvantitatívnym uvoľňovaním. Ak tak v najbližšej dobe neurobí, už na budúci rok hrozí kolaps dolárového systému a dolár príde o funkciu svetovej rezervnej meny.  

Tu je dôvod, prečo.

K dnešné dňu, len za rok 2022 pri súčasnom dlhu 31 biliónov dolárov, predstavujú úrokové náklady americkej vlády niečo vyše 500 miliárd dolárov. 

Pri 4 percentných sadzbách by náklady predstavovali 1,2 bilióna dolárov.

Ak sa vám to zdá ako výrazný nárast, predstavte si sumu úrokových nákladov pri 8-percentných sadzbách.

Najhoršie na tom je, že pokiaľ výdavky amerického rozpočtu stále narastajú, príjmy rapídne klesajú. Napríklad, v dôsledku kolabujúcich cien akcií a dlhopisov budú dane z kapitálových výnosov v porovnaní s minulým rokom zanedbateľné. Kým náklady na správu dlhu rastú, dopyt po štátnych dlhopisoch klesá. 

Kto v takom prípade zafinancuje rekordný deficit? 

Uhádli ste správne.

Fed. 

Insolventný Biely dom

Biely dom sa môže už na budúci rok stať insolventným. V takom prípade vláde nezostane nič iné, ako nariadiť centrálnej banke, aby zastavila zvyšovanie sadzieb aj napriek rekordnej inflácii.

Inak povedané, Fed bude nútený urobiť otočku. 

Na základe pokynov ministerstva financií bude musieť začať znova nakupovať nelikvidné štátne emisie dlhopisov, a priamo tak zafinancovať nový rekordný deficit štátneho rozpočtu.  

Inými slovami, nové natlačné bilióny na záchranu ekonomiky a finančného systému.

A to bude moment, kedy dolárový fiat systém narazí na betónový múr.

Investori prestanú dôverovať fiat menám a vypukne masová panika, nedostatok tovarov a občianske nepokoje. 

Takže nové tlačenie peňazí je za dverami.

Ako z toho von?

Ochrana peňazí pred infláciou

Bitcoin sa stane najbezpečnejším aktívom v portfóliu. Žiaden štát vám ho nebude môcť skonfiškovať alebo zdevalvovať tlačením biliónov.

Druhým bezpečným prístavom budú nehnuteľnosti a pozemky, hoci štát sa bude usilovať zdaniť ich na maximum. 

A tretím aktívom bude staré dobré zlato. Ale to len za predpokladu, že vám ho predtým nestihne štát skonfiškovať.

Boli ste upozornení.. Rozhodnutie je teraz na vás…

Ochrana peňazí pred infláciou

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár