Robert Kiyosaki hovorí, že krach banky Silicon Valley je začiatkom väčšej krízy

Robert Kiyosaki hovorí, že krach banky Silicon Valley je začiatkom domina. Čakajú nás ďalšie bankroty?

od Simona

Newsletter news

Robert Kiyosaki predpovedá ďalší kolaps

Autor knihy Bohatý otec, chudobný otec varoval, že nás čaká ďalší bankový kolaps. Upozornil, že dve veľké banky už skrachovali. Ide o banky Silicon Valley Bank a Silvergate. Kiyosaki v piatok na Twitteri napísal, že čoskoro budeme svedkami bankrotu tretej takejto inštitúcie.

Opäť navrhol investovať do zlatých a strieborných mincí. Zároveň dodal, že krach banky Lehman Brothers predpovedal už pred viac ako desiatimi rokmi.

Pripomeňme, že na začiatku 21. storočia Lehman Brothers, podobne ako iné investičné banky v USA, pôsobila na trhu s hypotékami. Nielenže ponúkala hypotéky, ale ich aj kupovala od iných bánk, vydávala cenné papiere kryté týmito úvermi a financovala nákup a výstavbu komerčných nehnuteľností. Hoci tieto aktivity boli pre banku v období rastúcich cien nehnuteľností mimoriadne ziskové, prispeli k jej krachu. Veľká časť týchto investícií bola financovaná úvermi, pričom veľké percento dlhov bolo krátkodobých. Keď ceny nehnuteľností v USA začali v rokoch 2006 až 2008 klesať, nastal výrazný pokles trhu, ktorý banku zasiahol. Hoci Lehman Brothers bola v tom čase štvrtou najväčšou investičnou bankou v USA, 15. septembra 2008 vyhlásila bankrot, čo sa považuje za jednu z príčin finančnej krízy, ktorá viedla k vzniku bitcoinu.

Investovanie do zlata, striebra a bitcoinov

Vráťme sa však ku Kiyosakimu. Ten už dlho radí nakupovať fyzické zlato a striebro. Vo februári na sociálnych sieťach napísal, že do roku 2015 cena zlata stúpne na 5 000 USD a striebra na 500 USD. Tento rok očakáva, že cena žltého kovu dosiahne 3800 USD a striebra 75 USD.

btc

Zároveň varoval pred investovaním do fondov obchodovaných na burze (ETF), akcií alebo dlhopisov.

Hoci tentoraz nespomenul kryptomeny, v minulosti už niekoľkokrát odporúčal nákup bitcoinu. Nedávno uviedol, že v roku 2025 bude na zaplatenie 1 BTC potrebných 500 000 USD.

Začiatkom tohto mesiaca Kiyosaki na Twitteri tiež napísal, že globálna ekonomika je na pokraji kolapsu, pričom varoval pred hromadným výberom peňazí z bánk a zmrazením prostriedkov na účtoch.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár