Kedy sa Ethereum 1.0 pripojí k 2.0?

od Martin Tkáč

Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, komentoval predpokladaný čas zlúčenia spoločností Ethereum 1.0 a Ethereum 2.0. 

,, … už čoskoro, máme reťaz Altair Hard Fork na reťazci Proof of Stake. London Hard Fork je súčasťou existujúceho reťazca Proof of Work. V určitom okamihu, možno šesť mesiacov alebo viac, dôjde k zlúčeniu, to znamená k ukončeniu reťazca Proof of Work a prenosu všetkého z reťazca Proof of Work na reťazec Proof of Stake.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ethereum okrem toho uviedol, že po očakávanom pripojení dôjde k „vyčisteniu“. Myšlienkou čistenia je opraviť niektoré základné aspekty, ktoré hardvér nevykonal. Príkladom je skutočnosť, že pripojenie vám neumožní vyberať finančné prostriedky.

V tejto chvíli nemôže každý, kto má v systéme Proof of Stake finančné prostriedky, vybrať svoje vklady alebo odmeny. Po prepojení bude stále nemožné uskutočňovať platby. Až do upratovania.

Implementácia Proof-of-Stake

Buterin hovorí, že druhý vývoj bude skracovať. Útržky údajov sú schopné poskytnúť súhrny 20-50-krát viac priestoru, čo sa premieta do vyššej škálovateľnosti. Táto funkcia bude v konečnom dôsledku podporovať až 100 000 transakcií za sekundu.

Ako poznamenal vývojár, sharding bude mať spočiatku základnú úroveň zabezpečenia. Ako sa však Sharding vyvíja, zlepšia sa aj bezpečnostné funkcie. Buterin hovoril aj o vzorkovaní dostupnosti dát, čo je technológia, ktorá zlepšuje bezpečnosť shardingu. Vďaka nemu môžu uzly kontrolovať, či sú údaje v črepinách publikované bez toho, aby ste ich museli masívne sťahovať.

Čo je dôležité, vzorkovanie dostupnosti údajov zaisťuje, aby aplikácie pri zvýšenom škálovaní a veľkom dátovom zaťažení nepadali. Takýmto nešťastným incidentom by bolo, keby boli bloky prijaté tam, kde nie je prístup k údajom. Buterin zakončil svoj príhovor slovami:

Myslím si, že v priebehu nasledujúcich 2 alebo 3 rokov bude používanie etherea oveľa lacnejšie. A budeme svedkami toho, ako Ethereum bude môcť využívať stále viac typov aplikácií. A ekosystém Ethereum bude oveľa zaujímavejší a zábavnejší.

Vysoké očakávania

Migrácia na Proof of Stake v minulosti čelila mnohým zdržaniam, ktoré sú podľa Buterina skôr z osobných ako technických dôvodov. Táto udalosť však spôsobuje veľký humbuk, pretože počet validujúcich uzlov sa zvýšil o 20 000 mesačne na 200 000+. ETH navrstvené online predstavuje viac ako 6,6 milióna mincí, ktoré majú v súčasnosti hodnotu viac ako 14 miliárd dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár