Každý deň sa objaví viac ako 10 nových kryptomien

od Martin Tkáč

Za posledných 12 mesiacov sa na trhu objavilo takmer 5 000 nových tokenov. Podľa najnovších údajov vzniká denne v priemere viac ako 10 nových projektov.

Boom kryptomien v roku 2021

Podľa CoinMarketCap počet existujúcich kryptomien nedávno prekonal 12 000. V septembri minulého roku to bolo iba 7 100 coinov. To znamená, že za posledných 12 mesiacov bolo vytvorených najmenej 4 900 nových digitálnych aktív.

Ide o najväčší medziročný nárast kryptomien od vzniku bitcoinu. Počas tejto doby dosiahol priemysel celkovú trhovú kapitalizáciu viac ako 2 bilióny dolárov.

Záujem o vytváranie projektov je do značnej miery poháňaný pokračujúcim rozmachom a rastúcim nasadením inštitúcií.

Keďže celebrity ako Elon Musk a Jack Dorsey prejavujú podporu priemyslu a jeho príležitostiam, tento priestor začína priťahovať čoraz viac investorov. To ďalej posilňuje trhy a inšpiruje vývojárov k práci na vlastných kryptomenách. Nechcú si nechať ujsť príležitosť.

Digitálne aktíva si navyše získali popularitu ako trieda aktív na zaistenie sa pred infláciou. Najmä počas hospodárskej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu. Aj keď v septembri 2020 došlo k prudkému poklesu na akciových trhoch, kryptomenám sa podarilo udržať si svoju hodnotu. To by mohlo ešte viac tvorcov inšpirovať k tomu, aby začali investovať a vyvíjali vlastné projekty.

Je to dobré pre kryptomeny?

Zvýšený záujem a technologický rozvoj sú kľúčové pre rozvoj sektora kryptomien. Neustále sa zvyšujúci počet mincí však môže byť kontraproduktívny.

Napríklad predseda SEC Gary Gensler je vzhľadom na obrovské množstvo existujúcich žetónov skeptický voči ich budúcnosti.Tvrdí, že nie je priestor pre tisíce rôznych mien. Preto plánuje ďalej regulovať priemysel, aby chránil investorov skôr, ako „niektorí z nich nevyhnutne zlyhajú“.

V skutočnosti sa mnohé z týchto tokenov javia ako rizikové investície. Len v prvej polovici roku 2021 prišli Austrálčania o viac ako 25 miliónov dolárov v krypto podvodoch.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár