Kazašské úrady sú ochotné legalizovať kryptomeny

"Kazachské úrady sú ochotné legalizovať mechanizmus premeny digitálnych aktív na hotovosť, ak po tom bude dopyt," uviedol podľa miestnej tlačovej agentúry Informburo prezident krajiny Kassym-Jomart Tokajev.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Prijatie kryptomien v Kazachstane

Tokajev počas svojho prejavu na medzinárodnom fóre Digital Bridge 2022 poukázal na to, že Kazachstan sa usiluje stať sa medzinárodným lídrom v oblasti digitálnych technológií, ekosystému kryptomien a regulovanej ťažby. Dodal, že vláda Kazachstanu pripravila dodatky k regulačnému zákonu, vďaka ktorým bude mechanizmus konverzie kryptomien pilotovaný v medzinárodnom finančnom centre Astana.

Sme pripravení ísť ďalej. Ak tento finančný nástroj preukáže svoju trvalú hodnotu a bezpečnosť, určite získa plné právne uznanie

– oznámil Tokajev

Prezident krajiny počas tejto inventarizácie navštívil aj spoločný stánok hlavného lokálneho veriteľa Eurázijskej banky a kryptomenovej burzy Intebix.

Ako informovali kazašské médiá, Eurasian Bank a Intebix oznámili, že vďaka ich spolupráci sa im podarilo uskutočniť prvý regulovaný nákup a konverziu kryptomien na FIAT. Táto udalosť predstavuje míľnik v adopcii kryptomien v Kazachstane. Vďaka tomu budú môcť občania tejto krajiny legálne nakupovať kryptomeny za tenge, teda ich lokálnu menu.

Na pilotných projektoch sa podieľajú aj ďalšie spoločnosti zo sektora kryptomien, napr kryptoburzy ako ATAIX, ako aj najväčšia banka v Kazachstane, Halyk Bank.

Kazašské úrady sú ochotné legalizovať kryptomeny

Rusi utekajú do Kazachstanu

Informácie o vykonávaných testoch prichádzajú v čase, keď tisíce Rusov vstupujú do Kazachstanu len týždeň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin oznámil čiastočnú mobilizáciu záložníkov do bojov na Ukrajine. Banka Halyk zablokovala 21. septembra používanie ruských platobných kariet Mir. Očividne to súvisí so sankčnými varovaniami amerického ministerstva financií.

Kazachstan je jedným z obľúbených smerov pre Rusov, ktorí opúšťajú svoju krajinu, kde úrady podnikajú kroky na zvýšenie adopcie kryptomien. Na zavedení nových zákonov o kryptomenách pracuje aj susedné Gruzínsko. Krajina sa tiež usiluje stať sa globálnym centrom kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár