Kazachstan zarobil 1,5 milióna dolárov na poplatkoch za ťažbu BTC

od Simona

V prvom štvrťroku 2022 získala vláda Kazachstanu od ťažiarov bitcoinov príjmy vo výške 652 miliónov kazašských tenge (1,5 milióna USD). Tento údaj sa ukázal byť výrazne pod očakávaniami, najmä v dôsledku toho, že vláda koncom minulého roka zatvorila tažobné centrá v celej krajine.

NEWSLETTER okrypte.sk

Ťažba v Kazachstane

Podľa pondelkovej správy Štátneho výboru pre príjmy Ministerstva financií Kazachstanu sa poplatky za ťažbu bitcoinov sypali z 12 oblastí krajiny. Hlavnými platobnými agentami týchto pohľadávok však boli len tri spoločnosti: AISolutions, Agro Energy a BCD Company.

V Kazachstane sú ťažiari BTC povinní platiť štátu poplatky za energiu podľa nariadení zavedených 1. januára 2022.

20. dňa posledného mesiaca každého štvrťroka musia baníci zaplatiť presne 1 tenge (0,0024 USD) za každú spotrebovanú kilowatthodinu elektriny. Ako výbor pripomína, v parlamente momentálne prebieha diskusia o zvýšení tejto sadzby.

Správa však poznamenala, že očakávané poplatky za prvý štvrťrok „nedosiahli rozpočet“, keďže väčšina ťažobných spoločností je „odpojená od elektriny“ už viac ako pol roka. Podľa správ vláda blokuje baníkov v mene „energetickej bezpečnosti“. Tento sektor v minulosti zaťažoval elektrickú sieť krajiny a pravdepodobne prispel k výpadkom elektriny.

Hoci ťažba stále spotrebováva malý zlomok celkovej energie na svete, oveľa väčšia časť priemyslu sa nachádza v Kazachstane. Táto stredoázijská krajina je domovom pre menej ako 19 miliónov ľudí, no predstavuje 13,22 % svetového hash rate, čo z nej robí tretie najväčšie centrum ťažby bitcoinov.

Do marca štát zatvoril 106 ťažobných centier. V súčasnosti uvažuje o zavedení dodatočnej dane z ťažby v závislosti od ceny bitcoinu, aby rozpočet krajiny nepriamo profitoval zo zvýšenia ceny tohto aktíva.

ťažba bitcoinu

Baníci verzus elektrické siete

Irán, ďalšia krajina, kde je hash rate príliš vysoký, tiež zasahuje proti nelicencovanej ťažbe na svojich hraniciach. V minulosti krajina čelila podobným problémom ako Kazachstan, výpadkom elektriny. V reakcii na to zaviedlo stratégiu sezónnej ťažby, aby sa zabránilo preťaženiu siete počas špičky dopytu.

Texas na druhej strane zvolil opačný prístup. Tento štát pozýva baníkov, aby k nemu prišli s otvorenou náručou. Guvernér Greg Abbott verí, že ťažobný priemysel podporí výstavbu ďalších energetických zariadení v regióne, čo by mohlo pomôcť stabilizovať momentálne slabú sieť.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár