Kazachstan „vyhadzuje“ minerov kryptomien z krajiny?

od Martin Tkáč

Vzťahy medzi vládou Kazachstanu a minermi kryptomien sa zhoršili, keďže pretrváva nedostatok elektriny. Tí vraj uvažujú o emigrácii do USA a Ruska.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Baníci, nedostatok energie a vláda

Denis Rusinovich, spoluzakladateľ CMG Cryptocurrency Mining Group a Maverick Group, hovoril s Coindeskom o vyššie uvedenej téme. Priznal, že jeho spoločnosť už v Rusku hľadá stránky na ťažbu bitcoinov.

Problém začal, keď Čína zakázala ťažbu kryptomien. Časť baníkov odišla so svojimi strojmi do Kazachstanu. Ale teraz miestne úrady zápasia s vážnym nedostatkom elektriny.

V októbri vláda navrhla obmedziť ťažobný trh, pričom stanovila hornú hranicu potenciálu zvýšenia ťažby kryptomien v Kazachstane.

Výsledkom je, že baníci BTC začínajú uvažovať o ďalšom putovaní. Kazašský baník Didar Bekbau z Xive pre Coindeks povedal, že jeho spoločnosť plánuje budúci rok navštíviť Spojené štáty, aby sa pozrela na vývoj miestnych BTC baní.

Na druhej strane BitFuFu jednoducho odstavil svoje stroje v Kazachstane, nechal ich tam a nainštaloval nové v USA.

Bekbau povedal, že je presvedčený, že regulačné prostredie v niektorých štátoch USA je priaznivé pre jeho operácie. Navyše sa domnieva, že je nepravdepodobné, že by sa tam s ním zaobchádzalo ako zo strany kazašských úradov.

Rusinovič zastáva názor, že prebytočné kapacity a rôzne zdroje energie v Rusku sú pre minerov veľkou príležitosťou. S podnikaním tam však podľa neho bolo spojené určité geopolitické riziko, ale je nepravdepodobné, že by na minerov, ktorí dodržiavajú správne postupy, zaútočili ruské úrady.

Majk Spirit NFT

Nedodržané sľuby

Hnev a skľúčenosť krypto minerov neprichádza z ničoho nič. Cítia sa podvedení, pretože minister energetiky predtým povedal, že úrady im bane neodpoja. Ako sa ukázalo, tento sľub rýchlo porušili. Odhaduje sa, že v decembri boli BTC bane odpojené od napájania s kapacitou až 500 MW.

Napriek regulačným obmedzeniam sa nie všetci kazašskí mineri vzdali nádeje. Niektorí plánujú zostať v krajine. Možno situáciu zlepší čiastočný odliv firiem do USA a Ruska.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár