Kazachstan uvalí novú daň na kryptomenové ťažobné centrá

od Martin Tkáč

Prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev podpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa daňový zákon. Urobil tak, aby uvalil vyššie daňové sadzby na minerov kryptomien. Nový poplatok bude závisieť od množstva a priemernej ceny elektriny použitej na ťažbu digitálnych mien, ako je bitcoin.

NEWSLETTER okrypte.sk
Mineri kryptomien v Kazachstane budú platiť vyššie dane

Prezident Kazachstanu podpísal nový právny akt, ktorým sa zavádzajú zmeny do vnútroštátneho práva (dokument s názvom „O daniach a iných povinných odvodoch do rozpočtu“) a doplnkový zákon, ktorý zjednodušuje implementáciu daňového poriadku. Zmeny zavádzajú rôzne daňové sadzby na ťažbu kryptomien.

Presné poplatky budú vychádzať z priemernej ceny elektriny použitej na ťažbu mincí počas uvedeného zdaňovacieho obdobia. Začínajú na 1 kazašskom tenge (približne 0,002 USD v čase písania tohto článku) za kilowatthodinu (kWh). Poplatok môže dosiahnuť 10 tenge, ak je tarifa za elektrinu medzi 5-10 tenge (0,011-0,021 USD).

Kryptomenové ťažovné centrá využívajúce elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov budú platiť najnižšiu sadzbu dane – iba 1 tenge za kWh.

Dane z ťažby v Kazachstane

Energetické problémy krajiny

Všimnite si, že Kazachstan má energetické problémy. Na prelome rokov 2021/2022 zaznamenala rastúci výkonový deficit. Úrady uviedli, že problém bol spôsobený prílevom minerov kryptomien do krajiny po rozhodnutí Číny zakázať ťažbu digitálnych mien na svojom území na jar 2021. V dôsledku toho sa mnoho spoločností z ťažobného trhu práve presťahovalo do Kazachstanu.

Je však vhodné dodať, že pred mesiacom podnikli aj orgány krajiny krok na podporu trhu s kryptomenami. Ministerstvo digitálneho rozvoja, inovácií a leteckého priemyslu Kazašskej republiky následne oznámilo pilotný projekt spolupráce medzi kryptomenovými burzami a niektorými miestnymi bankami.

Tá bude fungovať do konca roka 2022 a bude zahŕňať burzy, ktoré získali licenciu od novovytvoreného orgánu – Astana Financial Service Authority (AFSA). Okrem toho bude existovať plán ďalšieho rozvoja Kazachstanu ako regionálneho centra kryptomien.

Bagdat Musin, minister digitálneho rozvoja, vtedy hovoril o túžbe Kazachstanu profitovať z prevádzky kryptoburz.

Je potrebné vytvoriť kompletný ekosystém, aby sa digitálne aktíva, ktoré boli vyťažené kazašskou elektrinou, čo najviac predávali na miestnych burzách a zisk zostal v krajine

– povedal.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár