Kazachstan môže vydať svoje CBDC už v roku 2022!

od Martin Tkáč

Kazašská centrálna banka pracuje na CBDC a zvažuje vydanie digitálnej meny do konca roka 2022.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Kazachstan a CBDC

Národná banka Kazachstanu (NBK) využíva platformu Corda R3 na výskum digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Banka to potvrdila v správe, ktorú v stredu zverejnil Coindesk.

NBK zdôraznila schopnosť Cordy zachovať „anonymitu, dôvernosť a sledovateľnosť transakcií“ a výhody otvoreného zdrojového kódu.

Švédsko, Japonsko, Kanada, Švajčiarsko, Južná Afrika, Francúzsko a Európska únia tiež spustili úspešné projekty CBDC založené na Corde.

Uvedený dokument má 99 strán. Je známe, že výskum CBDC sa začal v máji a doteraz sa týkal iba dvoch veľkých komerčných bánk v krajine, Kaspi Bank JSC a Eurasian Bank JSC. Analyzovalo sa aj to, ako digitalizácia meny ovplyvní ekonomiku krajiny.

Majk Spirit NFT

Podrobnosti o projekte

V dvojvrstvovom modeli CBDC, ktorý NBK študuje, centrálna banka dohliada na celý systém a menšie banky otvárajú iba digitálne peňaženky pre používateľov na obchodovanie s digitálnymi mincami.

Rovnako ako hotovosť, ani digitálne tokeny sa nebudú ukladať do súvahy bánk, ale iba do digitálnych peňaženiek používateľov, čím sa transakcie odlišujú od bankových prevodov.

Token CBDC je možné naprogramovať tak, že prostriedky môžu rozdeľovať iba oprávnené verejné inštitúcie a fyzické osoby majú obmedzené možnosti ich minúť

Správa bola optimistická. Doplnilo sa, že nový projekt môže podporiť väčšiu finančnú integráciu. Problém nedostatočného prístupu k bankám sa týka najmä obyvateľov vidieckych oblastí, kde stále veľké množstvo ľudí používa hotovosť v maloobchodných transakciách. Podľa správy tvoria bezhotovostné platby približne 77 % všetkých transakcií.

Dokument tiež navrhuje, že CBDC by malo byť dostupné offline, aby sa zabezpečilo, že elektronickú menu môžu používať aj ľudia bez prístupu na internet.

Správa uvádza, že projekty CBDC na celom svete sú vo vývoji.

Zatiaľ čo „väčšina centrálnych bánk sa už zapojila do pretekov, ešte nemajú vyspelú a dobre zavedenú prax, stále je to oblasť výskumu a experimentovania,“ píše sa v správe.

NBK plánuje dokončiť výskumnú fázu do júla 2022.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár