Kazachstan môže sprísniť pravidlá pre kryptomeny

od Martin Tkáč

Vláda Kazachstanu údajne plánuje uvaliť určité nariadenia na miestne spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami. Podľa navrhovaného zákona budú musieť tieto subjekty poskytovať podrobné informácie o svojich krypto operáciách národným finančným regulátorom. Všetko preto, aby dokázali, že nesúvisia s praním špinavých peňazí.

Extra kontrola

Ako informovali miestne médiá, Národný parlament Kazachstanu prijal návrh zákona, podľa ktorého budú spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami predmetom dodatočného finančného auditu. Politici tiež navrhli, aby mala Finančná monitorovacia agentúra viac právomocí a zodpovedností.

Poslankyňa Olga Perepechinová uviedla, že cieľom tohto kroku je znížiť riziko prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. V súčasnosti sú ľudia a spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi aktívami v tejto krajine mimo finančnej kontroly.

Vďaka tomu sú krypto transakcie atraktívne pre zločincov:

To vedie k šíreniu kriminality v oblasti prania špinavých peňazí a financovania terorizmu vrátane tieňovej ekonomiky. To stimuluje zločincov, aby používali virtuálny majetok v osadách.

Napriek tomu bude mať posledné slovo prezident krajiny Kassym-Jomart Tokajev, či nové nariadenia vstúpia do platnosti.

Kazachstan je v oblasti digitálnych aktív dobre známy ako jeden z lídrov v ťažbe kryptomien. Jeho podiel na globálnom hash rate je 18,1 %, čo ho radí na druhé miesto hneď za USA. Čoskoro po tom, čo Čína uvalila sankcie na ťažbu bitcoinov, sa Spojené štáty stali nesporným lídrom. Najväčšia ekonomika sveta v súčasnosti predstavuje cca 35 % svetovej ťažobnej kapacity.

Kazašské banky dokážu spracovať nákupy kryptomien

Pred niekoľkými mesiacmi riadiaci orgán Kazachstanu umožnil bankovým inštitúciám poskytovať svojim klientom služby digitálnych aktív. Konkrétnejšie, vláda povolila bankám otvárať účty pre transakcie s bitcoinmi a určitými altcoinmi.

Sergey Putra, člen správnej rady Data Center Industry vtedy uviedol, že táto iniciatíva je veľkým krokom k širšiemu prijatiu kryptomien v krajine. Upozornil tiež na dôležitosť odvetvia digitálnych aktív trhu, ktorý by Kazachstan nemal ignorovať:

To sú miliardy dolárov v dennom obchodovaní po celom svete. A aj keď si Kazachstan z toho vezme zlomok percenta, sú to vážne peniaze, ktoré do Kazachstanu prídu vo forme investícií. Zostanú tu vo forme daní, v podobe nových pracovných miest a miezd. Ide o veľmi veľký priemysel, ktorému sa Kazachstan stále vyhýba.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár