Kazachstan mení pravidlá registrácie spoločností na ťažbu kryptomien

od Simona

Vláda Kazachstanu zmenila registračné požiadavky pre ľudí a spoločnosti zapojené do ťažby kryptomien. Môže za to nárast počtu baníkov v krajine, ktorí sú obviňovaní z pretrvávajúcich problémov s dodávkami elektriny.

Ťažiari kryptomien musia kazašským úradom predkladať štvrťročné správy

Nariadenie vydané kazašským ministrom digitálneho rozvoja Baghdatom Musinom rozšírilo požiadavky na registráciu a podávanie správ pre subjekty ťažiace digitálne meny. Dokument ukladá individuálnym podnikateľom a právnickým osobám, ktoré majú v úmysle ťažiť bitcoiny, oznámiť to regulačným orgánom najmenej 30 dní pred začatím prevádzky. To platí aj pre spoločnosti a osoby poskytujúce služby takýmto podnikom.

Spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien teraz musia poskytnúť meno, registračné číslo, kontaktné informácie, bankové údaje a IP adresy. Budú si musieť určiť aj energetické potreby svojich baní, plánované investície a počet zamestnancov.

Požadované dokumenty zahŕňajú kópie colných vyhlásení alebo iné dôkazy potvrdzujúce vlastníctvo ťažobných strojov, dokumenty potvrdzujúce, že ľudia zapojení do projektu sú obyvateľmi Kazachstanu, informácie označujúce umiestnenie baní v krajine a technický popis spôsobu pripojenia zariadenia do elektrickej siete.

Baníci, ktorí už začali svoju činnosť, a poskytovatelia služieb sú povinní predkladať vláde podobné správy za každý štvrťrok. Navyše tí, ktorí odstupujú od činnosti, budú musieť do desiatich dní od ukončenia činnosti informovať štát.

ťažba kryptomien

Problémy s dodávkami energie

Nové požiadavky na podávanie správ prichádzajú, keď úrady v meste Nur-Sultan obmedzujú priemysel ťažby kryptomien. Zaujímavé je, že sa to deje len rok po tom, čo sa Kazachstan stal atraktívnym miestom pre baníkov kvôli zákazom zavedeným v Číne. Vláda sa zameriava najmä na nelegálnych baníkov. Napriek tomu utrpeli aj legálni baníci, najmä v dôsledku výpadkov elektriny spôsobených rastúcim deficitom elektriny.

Nedostatok už prinútil niektoré spoločnosti opustiť krajinu. Audítori sa tiež snažia uzavrieť daňové medzery, ktoré využívajú niektorí ťažiari. Úrady majú zase v úmysle prepojiť výšku dane s hodnotou vydanej digitálnej meny.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár