Kazachstan chce zaviesť novú daň pre ťažiarov kryptomien

od Simona

Každý má rád, keď cena bitcoinu stúpa. Pre baníkov BTC v Kazachstane sa to však môže čoskoro premietnuť do zvýšenia daní.

Kazachstan už nie je rajom pre ťažiarov kryptomien

Kazachstan, ktorý bol kedysi považovaný za veľmi atraktívnu krajinu pre ťažiarov bitcoinov, môže čoskoro zaviesť nové dane, ktoré budú mať negatívny vplyv na priemysel digitálnych mien.

Minister národného hospodárstva, Alibek Kuantyrov, 14. apríla na vládnom brífingu uviedol, že on a jeho spoločníci pracujú na novom daňovom systéme, ktorý by spájal platby daní pre ťažiarov s ocenením mincí, ktoré ťažia. Dodal, že to pomôže úradom zbierať pocty a pretaviť sa do zlepšenia štátneho rozpočtu.

„Zvažujeme zvýšenie daňového zaťaženia pre ťažiarov kryptomenien. Momentálne zvažujeme aj prepojenie sadzby dane pre ťažiarov na hodnotu kryptomeny. Ak sa kryptomena stane drahšou, bude to dobré pre rozpočet,“ vysvetlil.

Toto rozhodnutie však môže mnohých baníkov prinútiť premiestniť svoju baňu na BTC. Môžu sa napríklad presťahovať do Salvadoru, kde má byť daň z ťažby len 10 %.

Pripomeňme, že pred niekoľkými mesiacmi vláda Kazachstanu privítala bitcoinových baníkov s otvorenou náručou. Krajina však prešla dlhú cestu, od ponuky fanúšikom ťažby kryptomien jednu z najlacnejších energií na svete až po zavedenie dane z ťažby vo výške 20 centov za kWh. Tá zvýšila náklady na energiu za jeden mesiac desaťnásobne.

To nie je koniec. Vláda tiež začala zatvárať mnohé bane.

tazba BTC

Od hrdinu k nule

Ako na nové nápady reagujú najväčší záujemcovia?

Denis Rusinovich, spoluzakladateľ Cryptocurrency Mining Group (CMG), spoločnosti pôsobiacej v Kazachstane od roku 2017, uviedol, že krajina sa dostala „od hrdinu k nule“.

Alan Dorjiyev, riaditeľ kazašskej Národnej asociácie blockchainového priemyslu a dátových centier, pre miestnu spravodajskú službu povedal, že vláda zvažuje zavedenie energetickej dane korelovanej s cenou bitcoinu.

„Zvažuje sa stupňovanie, napríklad do 40 000 $ za 1 BTC zaplatíte príslušnú daňovú sadzbu, nad 40 000 $ ďalšiu atď. Ale to je stále na úrovni diskusie,“ upokojuje.

V súčasnosti môže byť prevádzka ťažobnej činnosti v Kazachstane stále náročná a neekonomická. Vláda tam vraj môže kedykoľvek zaviesť ďalšie zvýšenie taríf za energie, nehovoriac o opakovaných výpadkoch elektriny, ktoré baníci zažívajú od januára.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár