Kazachstan chce ťažiť kryptomeny jadrovou energiou?

od Martin Tkáč

Kazachstan tento rok zaznamenal obrovský prílev bitcoinových minerov. Možno bude musieť vláda dokonca obetovať obrovské daňové príjmy, aby zmiernila energetické problémy krajiny, ktoré z tohto procesu vzišli.

Kazachstan a kryptomeny

Odchod bitcoinových minerov z Číny do Kazachstanu prispel k energetickej kríze v posledne menovanej krajine. Úrady však nechcú ťažbu zakázať a problém s jadrovou energetikou navrhli riešiť.

Kazašské ministerstvo energetiky pripísalo 8% nárast domácej spotreby elektriny v roku 2021 minerom bitcoinov. Podľa Financial Times bolo tento rok v krajine nainštalovaných najmenej 87 849 strojov na ťažbu bitcoinov.

Väčšina z nich pochádza z Číny.

Podľa Electricity Grid Operating Company výrazný nárast dopytu po elektrine zo strany BTC minerov viedol k deficitu dodávok elektriny v krajine. Prezident Tokajev dokonca bankárom na stretnutí 19. novembra povedal, že verí, že vybudovanie jadrovej elektrárne pomôže zmierniť problém s elektrickou infraštruktúrou jeho krajiny.

Pri pohľade do budúcnosti, budeme musieť urobiť nepopulárne rozhodnutie postaviť jadrovú elektráreň – povedal.

Aj keď Tokajev svoj návrh priamo nespájal s využitím jadrovej energie na ťažbu Bitcoinu, dá sa usúdiť, že toto by malo byť smerovanie.

Pripomeňme, že nedávny nedostatok energie už prinútil Xive zavrieť veľkú kryptomenové centrum v Kazachstane. Didar Bekbau, spoluzakladateľ Xive, vo svojom tweete z 25. novembra uviedol, že spoločnosť musela zatvoriť baňu z dôvodu „obmedzenej dodávky elektriny zo siete“.

Majk Spirit NFT

Sila bitcoinu

Kazachstan je teraz domovom približne 50 registrovaných spoločností na ťažbu kryptomien. Pre toto je neznámy počet neregistrovaných subjektov.

Od augusta je Kazachstan druhou najväčšou krajinou z hľadiska ťažby kryptomien na svete. Prvé miesto patrí USA. Aspoň tak to ukazujú údaje Centra pre alternatívne financie na univerzite v Cambridge.

Rozhodnutie postaviť nové jadrové elektrárne je predmetom mnohých diskusií v krajine, ktorá počas sovietskej okupácie utrpela vážne následky jadrového spadu. Posledná jadrová elektráreň v Kazachstane bola zatvorená v roku 1999.

Približne 88 % energie v Kazachstane v súčasnosti pochádza z elektrární na fosílne palivá.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár